Archivářka Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně přiznala, že z chorobopisů opisovala jména, příjmení, bydliště, rodná čísla, zdravotní pojišťovnu i telefonní čísla pacientů, potenciálních klientů firem vyrábějících ortopedické pomůcky. Foto: archiv

Pracovnice Baťovy nemocnice prodávala údaje pacientů

Zlínský soud v úterý 29. září pokračoval v projednávání fiktivních nákupů ortopedických pomůcek, jimiž vznikla zdravotním pojišťovnám škoda výši 7,7 milionu korun. U soudu svědčili i pracovníci Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Ortoped Pavel Konečný údajně nebyl schopen vysvětlit, jak se na falešných poukazech na pomůcky ocitlo jeho razítko, a archivářka Ludmila Pospíšilová popisovala, jak prodávala osobní údaje pacientů zástupci privátní firmy.

 

Konečný řekl, že na falešných poukazech bylo razítko, které používal v minulosti. Jak se ale dostalo do nepovolaných rukou, a mohlo tak být zneužito k trestné činnosti, ale objasnit nedokázal. Lékař, který je – podle webu nemocnice – zástupcem primáře tamní ortopedie, přiznal kontakty s ekonomem Pavlem Hruškou ze Zlína, který podle obžaloby spolu s nezaměstnaným Miroslavem Kolaříkem z Prostějova podvody domlouval.
S Hruškou spolupracovala i Pospíšilová. U soudu přiznala, že z chorobopisů, které chodí na oddělení zdravotní dokumentace po ukončení hospitalizace, opisovala jména, příjmení, bydliště, rodná čísla, zdravotní pojišťovnu i telefonní čísla pacientů, potenciálních klientů firem vyrábějících ortopedické pomůcky. Předávala je Hruškovi, který jí za údaje platil. Pospíšilová tvrdila, že tak činila pro dobrou věc, aby pacientům pomohla. Nemocnice ženu propustila.
Před zlínským soudem se kromě Hrušky a Kolaříka zpovídají také obuvník Michal Pavlas z Jesenice u Prahy a ředitel pražské společnosti Ortopedické pomůcky Ivo Beck. Společně podle obžaloby získali peníze od zdravotních pojišťoven právě za fiktivní poukazy zejména na ortopedickou obuv, ale i na jiné protetické pomůcky. Kolařík u soudu nevypovídal, zbylí tři muži vinu odmítají. Pavlasovi hrozí až osm let, ostatním až desetileté vězení.
Podle obžaloby muži od září 2010 do srpna 2011 uplatnili přes 800 padělaných poukazů. Poškozeno bylo šest zdravotních pojišťoven, největší škodu, více než 5,5 milionu, způsobili VZP. Zmíněná čtveřice je stíhána pro podvod a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Obžaloba byla podána celkem na deset lidí, případy šesti z nich obžalovaných jen z legalizace výnosů z trestné činnosti projednají okresní soudy ve Zlíně a ve Frýdku-Místku.
Podle obžaloby Beck a Pavlas převzali falešné poukazy, vyúčtovali je pojišťovnám a pak částku sníženou o svou provizi poslali na účty společností Madisola (v likvidaci, sídlila ve Zlíně a poté v Olomouci) a Green Food z Frýdku-Místku. Mezi šesti lidmi, kteří stanou před okresními soudy, jsou i jejich někdejší jednatelé. Zmíněné firmy ortopedické pomůcky nevyráběly a měly sloužit jen ‚k vyprání‘ vylákaných peněz od pojišťoven, aniž by pomůcky byly dodány v padělaných poukazech uvedeným klientům.
Hlavní líčení bude pokračovat 6. listopadu.

-čtk-