Česko patří ve světě i v Evropě k zemím s nižším výskytem infekce HIV. Podle odborníků je ale růst počtu nakažených varovný. Zástupci neziskových organizací i lékaři poukazují na to, že strach z nemoci opadl, lidé se před ní přestávají chránit a spoléhají také na moderní léčbu. Foto: Pixabay

Do září v ČR přibylo 185 nakažených HIV, pět lidí na AIDS zemřelo

Lékaři v Česku evidovali letos od ledna do září 185 nových pacientů s virem HIV. Je to stejně jako loni za devět měsíců, kdy byl počet rekordní. V letošním roce přibylo 18 pacientů s AIDS. Pět lidí na nemoc selhání imunity zemřelo. HIV pozitivním matkám se narodilo 13 dětí. ČTK údaje poskytla národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu. Celkem od počátku sledování za bezmála tři desetiletí v ČR zaznamenala 2539 infikovaných. Nemoc AIDS se rozvinula u 445 pacientů, zemřelo 232 lidí.

 

„Počty nově zjištěných případů infekce HIV v ČR se drží i v letošním roce na relativně vysoké úrovni, odpovídající stavu v posledních letech,“ uvedla laboratoř. Podle ní loni od ledna do konce září přibylo také 185 nakažených, předloni 176 a v roce 2012 pak 165.

Údaje ukazují, že víc než v předchozích letech roste počet nakažených mužů, kteří měli sex s muži. Mezi letošními novými pacienty je jen 12 žen. Z 18 nových případů nemoci AIDS lékaři 12 zachytili až ve stadiu, kdy se choroba už rozvinula.

Loni lékaři evidovali celkem 232 a předloni 235 nových případů nákazy virem HIV. V roce 2012 jich bylo 212. V předcházejících letech byl celoroční počet nižší než letos za devět měsíců. V roce 2011 laboratoř zaznamenala celkem 153 nových infikovaných, v roce 2010 jich bylo 180, v roce 2009 pak 156 a v roce 2008 dohromady 148.

Vir HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně ale znovu ubývají, což může trvat i osm let. Po nich obvykle nemoc AIDS propuká. Bez léčby nemocní do několika let umírají.

Česko patří ve světě i v Evropě k zemím s nižším výskytem infekce. Podle odborníků je ale růst počtu nakažených varovný. Zástupci neziskových organizací i lékaři poukazují na to, že strach z nemoci opadl, lidé se před ní přestávají chránit a spoléhají také na moderní léčbu. Díky ní mohou nemocní žít výrazně déle. Lékaři ale zdůrazňují, že i když terapie má méně vedlejších účinků, přesto je stále nepříjemná a chorobu nevyléčí.

-čtk-