Farmaceutické společnosti Pfizer a Allergan oznámily dohodu o spojení a vytvoření největšího producenta léků na světě. Důvodem je optimalizace daní. Foto: archiv

Za fúzí Pfizeru a Allerganu je daňová optimalizace

Americký Pfizer a irský Allergan se nedávno dohodly na vzájemném spojení a vytvoření farmaceutického obra. Hodnota transakce je 160 miliard dolarů. Oznámily to obě společnosti na svých webových stránkách a informovala o tom zahraniční ekonomická média.

 

Cílem ovšem není primárně posílení pozice na světovém trhu, ale získání daňově výhodnějšího domicilu pro americký Pfizer v Irsku. Zatímco korporace se sídlem v USA musí odvést 35% daň z příjmů ze všech svých světových zisků, tak Pfizer bude nyní své příjmy danit v Irsku, a to pouze 12,5 procenty.

Fúze bude technicky provedena tak, že stávající akcionáři Pfizeru obdrží za každou „starou“ akcii jednu akcii nově vzniklé společnosti. Stávající akcionáři Allerganu na tom budou o něco lépe, protože za každou svou stávající akcii dostanou 11,3 akcií nové společnosti. To představuje přibližně 27% prémii v porovnání se zavírací cenou Allerganu na burze na konci letošního října. Stávající akcionáři Pfizeru mají možnost si namísto nových akcií požádat o vyplacení hotovosti. Teoreticky tak Pfizer může vyplatit až 12 miliard dolarů.

Ačkoli prvotním cílem fúze není posílení pozice na světovém trhu, vznikne zřejmě největší světový producent léků s celkovým ročním obratem přesahujícím 60 miliard dolarů, jak informoval server Marketwatch.com. Vychází přitom z odhadu na základě loňských tržeb, kdy Allergan utržil 13 miliard dolarů, zatímco Pfizer 50 miliard.

Plánovaná fúze má hned několik „nej“. Jedná se o letošní doposud největší fúzi na světě. Zároveň jde o největší fúzi všech dob v rámci farmaceutického průmyslu, která překonala nákup společnosti Warner-Lambert právě Pfizerem v roce 2000. Tehdy Pfizer utratil jen 116 miliard dolarů. Dalším rekordem je to, že se jedná o doposud největší fúzi, která byla motivována daňovou optimalizací.

Takové transakce se pochopitelně nelíbí americkému ministerstvu financí. Agentura Bloomberg informovala o tom, že tajemník ministerstva financí USA Jacob J. Lew dal najevo, že jeho úřad chystá opatření, která mají od podobných kroků odrazovat. „Máme v úmyslu vydat jakýsi manuál k tomu, jak společnosti od podobných kroků odradit tím, že snížíme ekonomickou výhodnost fúzí, které mají vyloženě daňové důvody,“ řekl Lew a dodal: „Je důležité zdůraznit, že k tomu potřebujeme vytvořit také legislativní rámec.“

Pfizer ani Allergan se v zásadě nijak netají tím, že chystaná fúze je skutečně motivovaná jednoznačně daňově. Ukazuje se totiž, že do konce roku 2018 se má nově vytvořená společnost opět rozdělit na dvě. Jedna z nich by se měla zaměřit na vyvíjení nových léků, zatímco ta druhá na prodej těch starších. To už ale obě nové společnosti budou mít svůj domicil v Irsku, které je (nejen) z pohledu USA daňovým rájem.

-usi-

Článek vyšel na našem sesterském webu Ekonomický deník