Hlavní hygienik ve funkci končí, rozloučil se s kolegy. O jeho místo se utkají tři ženy

Hlavní hygienik Vladimír Valenta překvapivě vzdal boj o své křeslo.Uvolnil tak prostor třem ženám, které se o něj utkají. Foto: Koláž ZD

„Po více než třech letech a zralé úvaze jsem se rozhodl pro návrat do Liberce a o funkci hlavního hygienika se již nadále neucházet,“ napsal v dopise, rozeslaném mailem kolegům hygienikům, dosavadní náměstek ministra zdravotnictví pro ochranu a podporu veřejného zdraví a hlavní hygienik České republiky Vladimír Valenta. Text dopisu má Zdravotnický deník k dispozici. V souvislosti s přijetím nového služebního zákona bylo na tuto funkci vypsáno výběrové řízení, do kterého se Valenta nepřihlásil. Nám se ale podařilo vypátrat jména tří žen, které se o volné křeslo utkají. Hlavního hygienika, na rozdíl od ostatních náměstků ministra zdravotnictví, jmenuje přímo vláda.

Get Adobe Flash player

 

Termín pro podání přihlášek do výběrového řízení již vypršel. Pokoušeli jsme se zjistit informace o přihlášených uchazečích oficiální cestou. „Vzhledem k tomu, že výběr kandidátů na hlavního hygienika ČR probíhá ve správním řízení a s ohledem na povinnost mlčenlivosti uloženou oprávněným úředním osobám ustanovením § 15 odst. 3 správního řádu, nemůže Ministerstvo zdravotnictví bez souhlasu kandidátů poskytovat informaci o jejich počtu či totožnosti,“ sdělila nám mluvčí rezortu Štěpánka Čechová. Zdravotnický deník ale tyto informace získal a ověřil u svých zdrojů přímo na ministerstvu zdravotnictví. Do výběrového řízení se přihlásily:

Mgr. Eva Gottvaldová, která nyní pracuje pro Stálé zastoupení České republiky při Evropské unii, kde má na starosti veřejné zdraví a farmaceutické produkty.

MUDr. Jarmila Rážová, která pracuje na ministerstvu zdravotnictví jako zástupkyně hlavního hygienika ČR, do této funkce jí jmenovala vláda.

MUDr. Pavla Svrčinová, která se specializuje na hygienu výživy a bezpečnost potravin (dokonce jako auditorka na celoevropské úrovni), pracovala v krajské hygienické stanici v Ostravě a nyní působí na tamní Lékařské fakultě.

 

V Praze se nedalo spát

„ Musím říct´, že mne při mé „pražské misi“ opravdu zaskočila pouze jedna věc – ani po třech letech jsem si nezvykl v Praze spát….. , což mělo a má své výhody a nevýhody. Dlouhé noci jsem tak mohl věnovat řešení problémů, vymýšlení koncepcí a přípravě na další den a také přemýšlení o tom, jestli já náhodou nepřitahuji katastrofy a krize, kterých bylo požehnaně. Takové myšlenky mě napadaly ale až skutečně nad ránem, slovy básníka v hodině vlka a psa,“ napsal mimo jiné ve svém dopise Vladimír Valenta.

Kolegům připomněl, čím si hygienická služba pod jeho vedením prošla – zejména kauzu metylalkohol, „krutou chřipkovou epidemii“, povodně, ebolu, MERS, migrační krizi aj. Analýzy řešení těchto krizových situací prý zhodnotí odborné publikace, ale hygienici v nich podle Valenty obstáli.

„Na druhou stranu musím říct´, že tyto ‚příležitosti‘ mi trochu braly čas (ještě že tu byly ty dlouhé noci) pro to nejdůležitější kvůli čemu jsem do funkce hlavního hygienika šel, tj. stabilizovat systém ochrany a podpory veřejného zdraví, obrátit trend vývoje opět směrem k rozvoji, převést systém do nového režimu státní služby a napravit ta největší zanedbání z let minulých,“ píše hlavní hygienik Valenta.

Nejvíce si pochválil, „že se podařilo uvést do života společnou vizi hygienické služby jako zdravotnického orgánu státní správy, pevné a nedílné součásti zdravotnictví s odpovídající úrovní vzdělávání i podílem na zdravotní péči, ale také s odpovídající úrovní financování (1% z veřejných výdajů jdoucích do zdravotnictví, které by mělo být dle usnesení zdravotního výboru dosaženo v roce 2017).“ Vladimír Valenta považuje za důležité i to, že se mu pro podporu svých vizí podařilo získat politiky, zdravotní výbory sněmovny i senátu a odbornou veřejnost.

Tomáš Cikrt