Ministr zdravotnictví chce na investice pět miliard ze spotřební daně. Návrh už sněmovna nestihne projednat

Hříšníci, kteří kouří a pijí, přispějí na investice do nemocnic. Těžko si lze představit, že na takový zásah do rozpočtového určení daní ministr financí přistoupí. Foto: Wikimedia

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) vládě předloží v „květnu nebo červnu“ koncepční materiál přesměrování zhruba pěti miliard korun ročně ze spotřební daně na investice ve zdravotnictví. Ministr to řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize. Pro takovou změnu by bylo ovšem potřebné změnit zákon o rozpočtovém určení daní, což už není možné stihnout v tomto volebním období a byl by to tedy případný úkol pro budoucí sněmovnu. M. Ludvík také jasně odmítl zavádění jakýchkoliv zdravotnických poplatků či jiné formy zvyšování spoluúčasti. Podle něj je to „nepřekročitelná bariéra“ vstupu ČSSD do koalice se stranou, která by něco takového prosazovala.

 

S penězi ze spotřební daně by měl podle ministra zdravotnictví hospodařit zvláštní fond podobný fondu dopravy, ze kterého se staví a opravují silnice. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka by tyto peníze neměly být určeny jen pro nemocnice a měly by být příjmem veřejného zdravotního pojištění.

„My si představujeme, že by to mělo být v řádu jednotek miliard ročně,“ řekl Ludvík o předpokládaných příjmech nemocničního fondu. Podle jeho expertního odhadu by to mělo být kolem pěti miliard korun za rok, doplnil.

Podle ministra by peníze měly jít například na rekonstrukce nemocničních budov, které se nyní platí ze zdravotního pojištění. Na opravy nyní chybí až sto miliard korun, minimálně desítky miliard. Ředitel Karlovarské krajské nemocnice Josef März uvedl, že investiční akce jeho nemocnice jsou možné jen s pomocí kraje, který je vlastníkem nemocnice, nebo evropských dotací. Podobně podle Märze zdravotní pojištění nestačí na obnovu přístrojového vybavení, na kterou nemocnice také potřebují získat dotace.

Kubek řekl, že s plánem převést část daní z tabáku a alkoholu do zdravotnictví chodí za ministry zdravotnictví a financí posledních deset let. „My jsme vždycky uvažovali, že to bude příjem veřejného zdravotního pojištění,“ řekl. K penězům by se takto mohly dostat i soukromě nemocnice a privátní ambulance. Vzhledem k počtu cigaret, které se v Česku ročně vykouří, by podle Kubka pět miliard korun ročně dal dvacetníkový odvod z jedné cigarety.

-red, čtk-