Se ztrátou loni hospodařily dvě fakultní nemocnice, jedna se ale zřejmě letos dostane do černých čísel

Některé obory jsou v úhradách zlatými vejci, jiné pukavci. FN u sv. Anny má tu smůlu, že jí zůstali samí pukavci - a nezbývá jí tak než čekat, zda DRG Restart situaci napraví. Foto: koláž ZD

286 milionů korun – to je celková ztráta nemocnice u sv. Anny a FN Královské Vinohrady, které jako jediná dvě fakultní zařízení skončily loni v minusu. Zatímco u druhé z nich je výsledek v podstatě úspěchem, protože se dle plánu podařilo srazit ztrátu roku 2015 na polovinu a pro tento rok se již počítá s vyrovnaným hospodařením, u sv. Anny je problém hlubší. Nemocnice totiž doplácí na historický vývoj a nízkou základní individuální sazbu, navíc jí jako koule na noze visí dluhy za ICRC. Pro toto zařízení tak nyní jedinou vyhlídku na vyrovnané hospodaření představuje projekt DRG Restart. O tom, jak si po ekonomické stránce v loňském roce vedly nejen dvě inkriminované nemocnice, ale celé ministerstvo zdravotnictví, včera debatovali poslanci sněmovního zdravotnického výboru.

 

Centrem zájmu poslanců při projednávání závěrečného účtu kapitoly 335, tedy ministerstva zdravotnictví, se stalo hospodaření FN u sv. Anny. Ta má dlouhodobé problémy. Pokud se podíváme jen na poslední dobu, v roce 2015 skončila v minusu 96 milionů a loni dokonce 231 milionů korun.

„Příčinou stavu jsou dvě základní skutečnosti. Je to nastavení úhradových mechanismů – nemocnice doplácí na historický vývoj, který se díky stávajícímu systému úhrad replikuje do dalšího roku. Fakultní nemocnice u sv. Anny má základní individuální sazbu asi nejnižší mezi fakultními nemocnicemi – je o 5000 korun nižší, než činí průměr fakultních nemocnic. To při produkci více než 30 tisíc casemixových bodů ročně generuje to, že za stejnou péči, kterou poskytují jiné nemocnice, dostává na příjmech asi o 200 milionů korun ročně méně – a to srovnávám oproti průměru,“ vysvětluje náměstek pro přímo řízené organizace Petr Landa.

Celý text je přístupný předplatitelům Legislativního monitoru.

Přihlásit se Registrovat se Více informací

Michaela Koubová