Spalniček v Moravskoslezském kraji dál přibývá

Onemocnění začíná horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech na sliznici tváří se mohou objevit bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den je pak patrná sytě červená až fialová vyrážka, která se rozšiřuje na obličej, krk, břicho a končetiny. Foto: Wikipedie

Epidemie spalniček v Moravskoslezském kraji pokračuje, počet nakažených se dále zvyšuje. Krajští hygienici ke včerejšku evidují už 47 případů onemocnění spalničkami. To je o devět lidí více než na začátku týdne. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje.

 

Kvůli spalničkám musela být v sobotu uzavřena porodnice ostravské Vítkovické nemocnice, když se objevilo podezření na nákazu spalničkami u jedné z pracovnic, které se nakonec potvrdilo. Nemocnice předpokládala, že porodnici zprovozní až v pátek, nakonec se tak ale stane už ve čtvrtek. Mluvčí nemocnice Radka Miloševská včera ČTK řekla, že nic nebrání tomu, aby se porodnice znovu otevřela. Personál už podstoupil povinné očkování.

Nejvíce nemocných spalničkami, 38, je v Ostravě, po třech případech je na Karvinsku a Novojičínsku, dva nemocní jsou z okresu Opava a jeden z Frýdecko-Místecka. Kromě Bruntálska je tak zasažen už celý kraj.

„Jedná se o 26 dětí, z toho 24 neočkovaných, které nemohly být vzhledem ke svému nízkému věku očkovány, a 21 dospělých osob, v tom osm zdravotnických pracovníků,“ uvedli hygienici.

Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová ČTK řekla, že hygienici zatím v jiných regionech České republiky obdobně vysoký počet případů spalniček neevidují. „Momentálně je tady to ohnisko nákazy pouze v Moravskoslezském kraji,“ uvedla Gottvaldová.

S ohledem na to, že spalničky jsou vysoce nakažlivé, i na skutečnost, že ohniska onemocnění jsou i v některých dalších evropských zemích, existuje předpoklad, že se onemocnění dále rozšíří. „Proto doporučujeme maminkám, aby následovaly pokyny svého pediatra a podstoupily s dítětem očkování, které je součástí povinného očkovacího kalendáře,“ řekla Gottvaldová. Odmítavé stanovisko části populace k očkování podle ní může vést k poklesu míry proočkovanosti, čímž se zvyšuje pravděpodobnost, že se onemocnění může rozšířit.

„Obdobně jako v některých jiných zemích Evropy, respektive světa, je i v České republice v posledních letech obecně zaznamenáván nárůst počtu odpůrců očkování jako takového. Častokrát je však odmítáno specificky jen očkování proti spalničkám. Poslední dostupná data o proočkovanosti dětí napovídají, že v některých krajích a okresech České republiky klesá procento těch, které obdržely i druhou dávku vakcíny, pod potřebnou hranici 95 procent,“ uvedlo na svých webových stránkách ministerstvo zdravotnictví.

Spalničky se šíří od nemocného člověka kapénkami. Inkubační doba, tedy doba od vniknutí původce nákazy do organismu do prvních příznaků onemocnění, je sedm až 18 dnů. Onemocnění začíná horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech na sliznici tváří se mohou objevit bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den je pak patrná sytě červená až fialová vyrážka, která se rozšiřuje na obličej, krk, břicho a končetiny. Onemocnění se může komplikovat zápalem plic, zánětem středního ucha, vedlejších dutin nosních nebo zánětem mozku.

-čtk-