Liberecký kraj odvolal ředitele krajské záchranné služby

Nový ředitel Zdravotnické záchranky Libereckého kraje vzejde z výběrového řízení, uzávěrka bude 13. října. Foto: ZZS LK

Vedení Libereckého kraje se rozhodlo odvolat k 31. srpnu z funkce ředitele krajské záchranné služby Vladimíra Hadače. Jako důvod uvádí manažerské nedostatky a špatnou komunikaci směrem k zaměstnancům. Novináře o tom dnes informoval náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS). Hadač vedl záchrannou službu od března 2014, tyto důvody považuje za vágní a nepodložené konkrétními argumenty.

 

Podle něj liberecká záchranná služba trpí střídáním ředitelů, funkční období nepřesahuje v průměru tři roky, což významně destabilizuje běžný chod i rozvoj organizace. „Zůstává otázkou, jaké jsou priority zřizovatele ve vztahu k záchranné službě, jestliže provozní příspěvek je nejnižší v porovnání s ostatními záchrannými službami v ČR,“ uvedl Hodač.

Záchranná služba Libereckého kraje má výjezdové skupiny rozmístěné ve 13 městech, zaměstnává 350 lidí a k naléhavým případům může vyslat i vrtulník. Loni hospodařila zhruba s 310 miliony korun. Kraj na činnost záchranné služby podle Sobotky přispívá ročně 170 miliony korun. O odvolání ředitele rozhodla rada kraje na základě auditu, který přezkoumal hospodaření záchranné služby od roku 2013, kdy se podobná hloubková kontrola dělala naposledy. „Ekonomická situace je daleko příznivější než byla v roce 2013, kdy docházelo k poněkud nestandardním ekonomickým momentům na záchrance. Přesto bylo v auditu jasně sděleno, že manažerské nedostatky existují a vázne komunikace se zaměstnanci a kolegy doktory,“ uvedl Sobotka.

Podle hejtmana Martina Půty (STAN) přetrvává problém v nesystémovém plánování investičních akcí. „Je připravena řada nových investic do autoparku a výjezdových základen a my potřebujeme, aby se na nich začalo konečně intenzivně pracovat a záchrannou službu řídil někdo se stoprocentním nasazením,“ uvedl hejtman.

Hadač odmítá nesystémovost, podle něj plán investic pravidelně předkládají kraji. „Pořadí realizace jednotlivých akcí se pochopitelně přizpůsobuje také možnostem jejich financování z dotačních zdrojů, jejichž vyhlašování lze z pozice ředitele záchranné služby jen těžko ovlivnit,“ dodal.

Nový ředitel podle Sobotky vzejde z výběrového řízení, uzávěrka bude 13. října. Do té doby bude příspěvkovou organizaci kraje řídit lékařský náměstek záchranné služby Jan Lejsek. Záchranná služba není jediným krajským zdravotnickým zařízením, které bude mít letos nového ředitele. Do konce srpna se mohou hlásit zájemci o funkce generálních ředitelů liberecké a českolipské nemocnice. Na začátku roku nedobrovolně skončil ředitel českolipské nemocnice Jaroslav Kratochvíl, vedení kraje mu vyčítalo špatnou komunikaci s libereckou nemocnicí. Řízením nemocnice byl pověřen Pavel Marek, který předtím působil jako vrcholný manažer ve sklářském průmyslu. Neshody s ním ale byly jedním z důvodů, proč na začátku léta oznámil rezignaci také ředitel nemocnice v Liberci Luděk Nečesaný.

-čtk-