Ministerstvo připravilo vyhlášku o nástavbových oborech, osm jich bude vyškrtnuto

Intervenční kardiologii navrhla jako nástavbový obor Česká kardiologická společnost, neboť prý je „minimálně stejně důležitá jako kardiochirurgie“. Lékaři, kteří se věnují intervenční kardiologii, dnes mají cca 3x více pacientů než kardiochirurgové. Ilustrační foto: YouTube, Interventional Cardiology Fellowship, Beaumont Hospital.

 

Osm lékařských nástavbových oborů bude zrušeno a čtyři nové přibydou. Ministerstvo zdravotnictví připravilo vyhlášku, která navazuje na zákon č. 95/2004 o vzdělávání lékařů, zubařů a farmaceutů, jehož novela vešla v platnost 1. července. Vyhláška oproti minulosti již nebude obsahovat výčet oborů specializačního vzdělávání, protože ty nově ukotvuje přímo zákon. Upraví pouze nástavbové obory vzdělávání lékařů a zubních lékařů, minimální délku vzdělávání v nástavbovém oboru a označení odbornosti lékaře a zubního lékaře se zvláštní specializovanou způsobilostí. Dále návrh vyhlášky vymezuje obory specializačního vzdělávání, jejichž absolvování je podmínkou pro zařazení do vzdělávání v konkrétním nástavbovém oboru. Nástavbové obory farmaceutů vyhláška nereguluje, protože jsou vymezeny přímo v zákoně.

 

Navrhovaná vyhláška o nástavbových oborech vzdělávání lékařů a zubních lékařů změní dosavadní vyhlášku č. 185/2009 Sb., o oborech specializačního vzdělávání lékařů, zubních lékařů a farmaceutů a oborech certifikovaných kurzů. Podle důvodové zprávy k nové vyhlášce, která je nyní v připomínkovém řízení, proběhla k její přípravě rozsáhlá odborná diskuze o počtu a složení nástavbových oborů. „Ministerstvo zdravotnictví se snažilo najít konsensus mezi všemi názorovými skupinami,“ píše se v důvodové zprávě. K některým systémovým změnám však již došlo přijetím novely vzdělávacího zákona. Dosavadní základní obory angiologie a pracovní lékařství se de facto i de iure staly obory nástavbovými, protože novela zákona č. 95/2004 Sb. je již nezařadila mezi specializační obory, a proto jsou nově vymezeny v návrhu vyhlášky o nástavbových oborech. Obrácená situace nastala u oboru maxiofaciální chirurgie, který se stal novelou zákona oborem specializačního vzdělávání a tudíž nemůže být nástavbových oborem.

Nástavbovými obory lékařů již dále nebudou:

  • dorostové lékařství
  • epidemiologie
  • hygiena dětí a dorostu
  • hygiena obecná a komunální
  • hygiena výživy a předmětů běžného užívání
  • medicína dlouhodobé péče
  • ortopedická protetika

Celý text je přístupný předplatitelům Legislativního monitoru.

Přihlásit se Registrovat se Více informací