Při policejní akci v Africe bylo zabaveno 420 tun ilegálních léků

Na africkém kontinentu často není dostatečně zajištěna grantovaná síť zásobování léky, spousty jich doputuje k pacientům ilegální cestou, pokud vůbec. Foto: DakarFlash

Při letošní rozsáhlé mezinárodní policejní akci v západní Africe bylo zabaveno více než 420 tun ilegálních léčiv v celkové hodnotě 18,5 milionu eur (483 milionů korun). Ve své centrále ve francouzském Lyonu o tom včera informovala mezinárodní policejní organizace Interpol.

 

Operace koordinovaná Interpolem proběhla mezi 15. květnem a 17. červnem. Zapojilo se do ní 1150 policistů, celníků a pracovníků zdravotnických úřadů sedmi zemí: Beninu, Burkina Fasa, Mali, Nigérie, Nigeru, Pobřeží slonoviny a Toga.

Vyšetřovatelé při zásazích našli 41 milionů tablet a 13.000 krabic s nelegálním farmaceutickým a zdravotnickým zbožím. Byla mezi ním především antibiotika a léky proti malárii a proti bolesti. Trestní stíhání bylo v této souvislosti zahájeno proti 150 osobám, z nichž část byla zatčena.

„Akce, jako byla tato operace, mají za cíl nejen chránit veřejnost před produkty, které mohou ohrozit zdraví, ale také zlikvidovat tajné sítě, jež jsou často spojené i s jinými formami závažné kriminality,“ uvedl podle agentury AFP výkonný ředitel Interpolu Tim Morris v prohlášení, které organizace zveřejnila.

-čtk-