Trump po odchodu Price nominoval nového ministra zdravotnictví Azara

Americkým ministrem zdravotnictví by se měl stát Alex Azar, který deset let působil ve vedení velké farmaceutické firmy Eli Lilly. Včera ho nominoval prezident Trump. Foto: Wikipedie

Americký prezident Donald Trump včera nominoval do funkce ministra zdravotnictví Alexe Azara, který deset let působil ve vedení velké farmaceutické firmy Eli Lilly. Šéf Bílého domu to oznámil na twitteru. Pokud Senát Trumpova kandidáta schválí, nahradí Azar bývalého resortního šéfa Toma Price, který koncem září rezignoval po aféře s využíváním vládou placených letů k soukromým účelům.

 

Nominace padesátiletého manažera je podle agentury AP překvapením. Dosud platilo, že funkci ministra zdravotnictví zastávali politici se zkušenostmi z volených funkcí, například bývalí guvernéři. Azar přichází z podnikatelského prostředí, působil ve firmě, jejíž fungování podléhalo regulaci ministerstva, které má nyní řídit.

Ministerstvo zdravotnictví pracuje s ročním rozpočtem ve výši jednoho bilionu dolarů (22 bilionů korun) a je odpovědné za regulaci zdravotního pojištění, za lékařský výzkum a za kontrolu potravin a léků.

-čtk-