Podle pražského radního Radka Lacka by měla mít Praha místo ve správní radě VZP. Foto: Preha.eu, koláž ZD

Pražský magistrát chce získat místo ve správní radě VZP

Pražský magistrát by rád získal místo ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Novinářům to včera řekl pražský radní pro zdravotnictví a bydlení Radek Lacko (ANO). Pro Prahu by to podle něj znamenalo větší možnost ovlivňovat zdravotnickou politiku ve prospěch metropole. Správní rada je vrcholným orgánem pojišťovny, deset jejích členů jmenuje vláda a 20 volí Sněmovna. S nominací za regiony ale zákon o VZP nepočítá.

 

Ministerstvo zdravotnictví nově v menšinové vládě hnutí ANO vede Adam Vojtěch.

„V roce 2018 se budeme snažit zapojit do správní rady tak, aby tam měla Praha svoje křeslo a abychom se mohli zapojit do diskurzu ve zdravotnictví,“ uvedl radní. Hlavní město má podle něj nyní problém se na úrovni státních institucí zapojit do diskuse a rozhodování.

„Pokud si to Praha dokáže dojednat, tak není problém, aby tam za ní někdo byl. Ale já jsem zásadně proti, abychom se bavili o regionálním rozložení. To by každý chtěl mít někoho z regionu,“ řekl na dotaz ČTK předseda Správní rady VZP Jiří Běhounek (za ČSSD), který je hejtmanem kraje Vysočina.

Praha v současnosti nemá vlastní nemocnici, pouze Nemocnici Na Františku provozuje radnice Prahy 1, která ji ovšem nyní chce pronajmout soukromníkovi. Podle Lacka by se křeslo ve správní radě mohlo hodit i proto, že město by mohlo aspirovat na provozování vlastního lůžkového zařízení. O tom několikrát v minulosti uvažovalo.

VZP je největší ze sedmi českých zdravotních pojišťoven. Jejími klienty je asi 5,9 milionu lidí, což je zhruba 60 procent populace. Hospodaří ročně se 170 miliardami korun ze zdravotního pojištění. Správní rada například volí ředitele pojišťovny nebo schvaluje objem úhrad poskytovatelům zdravotní péče.

Mezi členy správní rady jsou mimo jiné Lenka Teska Arnoštová (ČSSD), Tom Philipp (KDU-ČSL), Zuzana Roithová (KDU-ČSL), Bohuslav Svoboda (ODS) či Marek Ženíšek (TOP 09). Současné správní radě končí mandát v únoru příštího roku. Nová Sněmovna musí 20 svých kandidátů zvolit do 90 dní od ustavující schůze, tedy přibližně do poloviny února.

Současnému řediteli VZP Zdeňku Kabátkovi mandát končí v roce 2020. Správní rada ho ale může odvolat kdykoliv. Premiér menšinové vlády Andrej Babiš (ANO) se ale po jeho znovuzvolení v srpnu loňského roku nechal slyšet, že je to skandální. Kabátka tehdy označil v tiskové zprávě za kontroverzní osobu spojenou s „největším kmotrem českého zdravotnictví“, někdejším náměstkem ministra zdravotnictví Markem Šnajdrem.

-čtk-