Po tříměsíční přípravě se včera povedlo provést transplantaci ledvin u tří pacientů a tří jejich blízkých. Byli tak propojeni čtyři Češi a dva Rakušané. Foto: IKEM

Trojnásobná transplantace ledvin propojila šest lidí v ČR a Rakousku

Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) spolu s kolegy z Vídně včera provedli první trojnásobnou mezistátní transplantaci ledvin od žijících dárců v Evropě. Propojila čtyři lidi z Česka a dva z Rakouska, spároval je počítačový program. Ledviny mezi Českem a Rakouskem převážely sanitky s policejním doprovodem. ČTK to oznámila mluvčí IKEM Šárka Nevoralová.

 

Operaci podstoupili tři pacienti čekající na transplantaci ledviny a tři jejich blízcí, kteří jim ledvinu chtěli darovat, biologicky ale nemohli. Dvě české dvojice souhlasily se zařazením do programu párových, tedy řetězových nebo kruhových transplantací, a v zářijovém párování, kam poslala data i vídeňská univerzitní nemocnice, byla nalezena shoda.

Následovala tříměsíční příprava, do které se jen na české straně zapojilo víc než 60 zdravotníků a dalšího personálu. „Příprava takovéto spolupráce byla velmi náročná. Pacienti, tedy dárci i příjemci ledvin, zůstávali ve svých zemích, mezistátně ´cestovaly´ testované krevní vzorky a nakonec i orgány určené k transplantaci,“ popsal přednosta Transplantcentra IKEM Ondřej Viklický.

Odběry ledvin od prvních dvou žijících dárců začaly dnes ve stejnou dobu v IKEM i ve vídeňské nemocnici, aby se zkrátil čas před transplantací. Ledviny mezi Českem a Rakouskem převezly sanitky, po dálnici D1 a dál k hranicím jely se zapnutou výstražnou signalizací a rakouský vůz doprovázela česká dopravní policie. „Odebrané orgány tak mohly překonat přes 330 km bez zbytečného zdržování,“ uvedl ředitel IKEM Aleš Herman.

Do přípravy řetězové transplantace ledvin se jen na české straně zapojilo 60 zdravotníků a dalších pracovníků. Foto: IKEM

Žijící dárci s možnými příjemci jsou v IKEM počítačovým programem párováni od roku 2012 každé tři měsíce. Vídeňská univerzitní nemocnice se do systému zapojila loni. „Párování probíhá na základě imunologické shody. Ta je velmi důležitá, jako chirurgové ale vidíme ještě jedno úskalí i v reálné podobě ledviny, která může vykazovat některé anomálie,“ podotkl přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk. Lékaři proto nechali vytisknout reálný trojrozměrný model ledviny dárce. „Pro párové výměny ledvin bychom rádi používali 3D tisk i do budoucna, aby kolegové v přeshraničním centru měli detailní představu, jak ledvina, která za nimi pojede, bude vypadat,“ doplnil Froněk.

-čtk-