Soud přiznal odměnu dalšímu rozhodci kauzy Diag Human

Milan Kindl je jedním ze tří rozhodců, kteří se začali své odměny domáhat soudně, protože stát jim odmítá vyplatit odměnu, na které se dohodli s bývalým ministrem zdravotnictví Martinem Holcátem. Reprofoto: Česká televize

Advokát Milan Kindl má podle soudu nárok na třímilionovou odměnu za práci rozhodce v arbitráži státu se společností Diag Human. O čtvrtečním nepravomocném rozsudku informoval portál Seznam Zprávy. S nárokem na vyplacení odměny už dříve uspěl i rozhodce Petr Kužel. Ministerstvo zdravotnictví se chce proti oběma prvoinstančním rozsudkům odvolat.

 

Za rozhodování v případu údajně zmařeného obchodu s krevní plazmou má Kindl podle rozsudku dostat 3,092.143 korun. „Soud vyhověl žalobě v plném rozsahu,“ potvrdila Seznamu mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Marcela Pröllerová.

Kindla, který v kauze Diag Human předsedal rozhodčímu senátu, zastupoval u soudu jeho syn Tomáš Kindl. Podle něj se stát před časem smluvně dohodl s rozhodci na vyplacení konkrétní odměny. „Skutečnost, že o věci vůbec musel rozhodovat soud, mi tak přijde nesmírně tristní,“ řekl Tomáš Kindl.

Se státem se kvůli vyplacení odměny soudil i druhý rozhodce, bývalý předseda Hospodářské komory Petr Kužel. Také on soudní při nepravomocně vyhrál. Naopak rozhodce Jiří Schwarz se žalobou neuspěl. Podle soudců neměl žalovat ministerstvo zdravotnictví, ale společnost Diag Human.

Ministerstvo zdravotnictví se zatím vyplatit peníze Kindlovi a Kuželovi nechystá. „Vzhledem k tomu, že rozhodnutí soudu z minulosti nejsou jednoznačná, podáme v obou případech odvolání a počkáme na rozhodnutí odvolacího soudu,“ řekla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Firma Diag Human se s Českem řadu let soudila kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Stát od poloviny roku 2013 tvrdí, že arbitráž o miliardy korun definitivně vyhrál. Trojice rozhodců vydala usnesení, jímž arbitráž zastavila. Usnesení odůvodnila tak, že věc už byla rozhodnuta v roce 2002, kdy stát firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí ve věci nemají žádné právní účinky.

Rozhodci Schwarz, Kindl a Kužel poslali loni v květnu členům vlády dopis, ve kterém uvedli, že se na zaplacení odměny dohodli s bývalým ministrem zdravotnictví Martinem Holcátem. Podle ministerstva měli dostat celkově 18,5 milionu, polovinu z toho od státu. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) s vyplacením peněz souhlasil, proti byli ale další členové vlády z hnutí ANO. Rozhodci se proto začali odměny domáhat soudně.

-čtk-