Vališ s Burešem jsou jako bývalý a stávající ředitel odboru ekonomicko provozních činností hygienické stanice obviněni z toho, že měli po Pěkném pod pohrůžkou ztráty zaměstnání chtít měsíčně částky v řádech desetitisíců. Foto: Pixabay

Proti obviněným ministerským úředníkům svědčí bývalý ředitel obchodní inspekce. On vyvíjel nátlak, tvrdí obvinění

Někdejší generální ředitel České obchodní inspekce (ČOI) Jiří Pěkný je klíčovou postavou příběhu, který vyvrcholil obviněním dvou bývalých vysoce postavených úředníků ministerstva zdravotnictví Radima Bureše a Zdeňka Vališe. Policie v půlce srpna vyrazila na pražskou Krajskou hygienickou stanici, kde se mělo odehrávat údajné vydírání. Při pokusu o odhalení se ztratily policejní peníze.

 

Jak Ekonomický deník zjistil, jednou z klíčových postav případu je bývalý generální ředitel a dnes zaměstnanec hygienické stanice Jiří Pěkný. Ten byl po vynuceném odchodu z ČOI několik let bez práce a jeden z obviněných, Zdeněk Vališ, se mu pokoušel se sháněním zaměstnání pomáhat. Pěkný teď proti němu vypovídá v případu údajného vydírání jako svědek. Vališe i Bureše, kteří v době páchání údajné trestné činnosti pracovali na hygienické stanici, si Jiří Pěkný nahrával. Nahrávky pak předal policii.

Informaci, že obviněnými z vydírání v kauze Pražské hygienické stanice jsou bývalý bezpečnostní ředitel ministerstva zdravotnictví Radim Bureš další bývalý vysoce postavený úředník ministerstva zdravotnictví Zdeněk Vališ, který teď řídí Elektrotechnický zkušební ústav, Ekonomický deník zveřejnil v půlce srpna. Podrobnosti si můžete přečíst v textu Jedním z obviněných v případu vydírání je bývalý šéf bezpečnosti ministerstva zdravotnictví

Policie je na podrobnější informace stále skoupá. Stejně tak mluvčí hygienické stanice Zbyněk Boublík podrobnosti k policejní akci odmítl sdělit a odkázal na tiskovou zprávu: „Hygienická stanice hlavního města Prahy může potvrdit informaci, že v uplynulých dnech probíhaly ze strany policie úkony trestního řízení ve vztahu k jednomu zaměstnanci,“ uvedl Boublík v tiskové zprávě. Hygienická stanice hlavního města Prahy podle něj policistům zpřístupnila prostory za účelem jejich prohlídky. „V dané záležitosti s policií vedení stanice úzce spolupracuje a orgánům činným v trestním řízení poskytuje a nadále bude poskytovat maximální součinnost. S ohledem na dosavadní průběh vyšetřování není Hygienická stanice hlavního města Prahy oprávněna poskytnout ani jakkoli komentovat úkony trestního řízení a se všemi dalšími dotazy je nutné se obracet na policii,“ uzavřel Boublík.

Údajné vydírání Jiřího Pěkného mělo podle informací Ekonomického deníku probíhat téměř tři čtvrtě roku od konce loňského prosince.

Desetitisícové částky

Pro pochopení případu je nutné znát určité souvislosti. Jiří Pěkný byl letitým generálním ředitelem ČOI. V roce 2007 jej ministr průmyslu a obchodu Martin Říman odvolal. Pěkný to tehdy přikládal své stranické příslušnosti, protože se angažoval v ČSSD. Říman to ale odůvodnil nepokojeností s jeho prací.

Pěkný posléze vedl krajské ředitelství ČOI v Hradci Králové. I z toho postu musel v roce 2014 odejít. Pěkný tehdy tvrdil, že se mu podařilo rozkrýt případ chybných cen půjček na ojeté vozy, kde měly klientům vznikat miliardové škody. Prohlašoval, že odhalil sporný výpočet půjček zákazníkům a naznačoval, že je půjčka může stát až o polovinu méně. Pěkný za chybu v ukazateli RPSN (roční procentní sazba nákladů) v jedné konkrétní smlouvě udělil firmě Essox dvoumilionovou pokutu, kterou tato společnost zaplatila. V rozjeté kontrole chtěl pokračovat, následně byl ovšem odvolán ústředním ředitelem inspekce Mojmírem Bezecným.

Pěkný pak dlouhou dobu nemohl nalézt práci. Kvůli svému odvolání z postu šéfa královéhradecké ČOI se dokonce soudil se svým stranickým šéfem Bohuslavem Sobotkou.

Po několika letech se pak Pěkný zásluhou Zdeňka Vališe a Radima Bureše objevil na pražské Krajské hygienické stanici. Tam nastoupil na post vedoucího odboru hygieny výživy. Po čase si ale začal své známé a kolegy nahrávat.

Vališ s Burešem jsou jako bývalý a stávající ředitel odboru ekonomicko provozních činností hygienické stanice obviněni z toho, že měli po Pěkném pod pohrůžkou ztráty zaměstnání chtít měsíčně částky v řádech desetitisíců.

Radim Bureš prý měl po jedné z pravidelných schůzek, která se odehrála v obchodním domě MY, požadovat po Pěkném částku 20 tisíc korun. S tím, že pokud mu je nedá, bude z práce vyhozen. Následně měl prý předat tuto částku Burešovi ze svých peněz.

Letos v březnu pak měl Bureš podle tvrzení Jiřího Pěkného opět požadovat částku 20 tisíc korun. Vališ si pak měl podle stejného informačního zdroje říci o 40 tisíc s tím, že pokud nevyhoví, hygienická stanice s ním ukončí pracovní poměr.

V půlce března pak měl Pěkný podle vyšetřovací verze předat za přítomnosti Vališe a svědka Pavla Vlčka v kavárně Adria Burešovi požadovanou částku. A měl mu říci, že do zaměstnání nenastupoval s tím, aby bral úplatky. Obvinění mu pak měli sdělit, že pokud dává peníze ze svého, měl by z práce odejít. Krátce na to byl ovšem Pěkný pozván na osobní oddělení, kde mu bylo oznámeno zvýšení osobního ohodnocení.

V dubnu si pak měl podle vyšetřovací verze příběhu Zdeněk Vališ říci Jiřímu Pěknému o částku 35 tisíc korun. Dle Pěkného svědectví pak měl pak měl být Jiří Pěkný opakovaně nucen předat další peníze. Tím, kdo si o ně podle Pěkného měl říci, byl Radim Bureš. Tentokrát se mělo jednat o částku 75 tisíc korun, jako údajný dluh z předchozích měsíců. Protože Pěkný, jak tvrdí, další peníze nepředal, měla mu být Radimem Burešem požadovaná částka snížena na 30 tisíc měsíčně. To už do případu na základě informací Jiřího Pěkného vstoupila policie. Radim Bureš si pak podle vyšetřovací verze měl počátkem srpna převzít 20 tisíc korun ve své kanceláři, ve které vystřídal svého předchůdce Vališe. Takto zní verze klíčového svědka Jiřího Pěkného. Ekonomický deník se ho pokoušel několikrát sehnat na pracovišti. Telefon ale nikdo nebral.

Tlak vyvíjel Pěkný

Při výsleších na policii pak vyšlo mimo jiné najevo, že s Pěkným na hygienickou stanici nastoupili I další lidé. Na stejném pracovišti byla zaměstnána partnerka Jiřího Pěkného Iva Fiedlerová nebo další člověk léta blízký sociální demokracii – Ivan Noveský. Ten mimo jiné v minulosti zakládal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a působil na řadě vládních úřednických funkcích. Mezitím se také objevily se i informace o tom, že cílem celé akce mohl být pokus o převzetí vedení hygienické stanice ze strany Jiřího Pěkného.

Vyšetřovatelé zatím věří Pěkného verzi. Ve vyšetřovacím spise jsou mimo jiné přepisy telefonátů nebo záznamy ze sledování a soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Eva Šviglerová, která rozhodovala o uvalení vazby na Radima Bureše, nabyla na základě zjištění policie a státního zastupitelství dojmu, že “skutek, pro který bylo zahájeno trestní stíhání, se stal”.

Obvinění Zdeněk Vališ a Radim Bureš ale tvrdí pravý opak, než to, co na policii vypovídá Jiří Pěkný. Osobou, která měla podivné záležitosti na pražské Krajské hygienické stanici iniciovat, má být podle nich klíčový svědek vyšetřovatelů Jiří Pěkný.  „Celé to musí být nedorozumění, které se jistě rychle vysvětlí. V kauze se prý jedná o nějaké dlouhodobé jednání s restauracemi, já jsem tam pracoval asi 7 týdnů, takže je jasné, že jsem se takových věcí nemohl účastnit. Věřím, že budu brzy očištěn,“ řekl Vališ Ekonomickému deníku s tím, že kvůli vyšetřování nemůže uvádět podrobnosti.

Podobně vnímá obvinění z vydírání ze strany Jiřího Pěkného Radim Bureš. “Uvedl, že doufá, že se celá věc otočí. Celou věc vnímá tak, že to byl poškozený pan Pěkný, kdo vytvářel tlak, případně vydírací potenciál na jeho osobu. Proto si jednání nahrával a věc oznámil policii až po sedmi měsících. Pokud k nějakému nelegálnímu jednání došlo, tak by na té ´správné´ straně měl stát  pan Pěkný,” řekl Bureš na policii. K dvacetisícové částce, kterou měl od Pěkného převzít, pak Bureš řekl, že mu ji vrátil. “Způsobem, o kterém nemusel vědět, nemusí mu být zřejmý, a nemusí mít peníze k dispozici”. Oněch 20 tisíc byly velice pravděpodobně už peníze zapůjčené Pěknému policií na takzvaný předstíraný převod, které se ovšem, jak popisujeme výše, nepodařilo dohledat. Bureš také na policii řekl, že měl z chování Pěkného dojem, že si ho cíleně nahrává.

Jan Hrbáček

Článek je převzat z portálu Ekonomický deník, který patří do portfolia vydavatele Zdravotnického deníku