Léky z lékáren mířily naoko do ambulancí, ve skutečnosti do zahraničí. Ilustrační foto lékárny ve městě Wroclav: Wikimedia

Skupina polských lékárníků údajně přes ČR prodávala drahé léky

Polská policie zadržela 11 lékárníků, kteří drahé a špatně dostupné léky prodávali do zahraničí. Informovala o tom dnes televize TVN24. Podle polských vyšetřovatelů lékárníci zásilky nejdříve posílali do Česka, odkud pak mířily do Německa a Británie. Jsou obviněni z účasti na organizovaném zločinu, praní špinavých peněz a porušení zákona o léčivech.

 

V Polsku je zakázáno vyvážet do zahraničí léky z takzvaného „černého seznamu“. Na něm se nacházejí medikamenty, kterých je v polských lékárnách málo a jsou drahé. Jde hlavně o léky používané u onkologických pacientů, lidí trpících onemocněními krve, cukrovkou nebo depresí. Jejich nákup ministerstvo zdravotnictví dojednává přímo s výrobci, a ceny se tak v různých zemích liší. Těchto rozdílů využil Michal K., který údajně stál v čele skupiny a který takto získal „mnoho milionů zlotých“ (1 zlotý je šest korun).

„Dotované léky z lékáren v souladu se zákonem naoko mířily do soukromých ambulancí. Tyto objednávky byly ale fiktivní a léky byly ve skutečnosti posílány do velkoskladů a pak do zahraničí,“ vysvětlil v TVN4 nejmenovaný zdroj.

Také české úřady zakazují vývoz léků v případě, že by hrozilo, že nebudou dostupné pro pacienty v ČR. Nedávno se to dotklo například léku Antabus, který se používá při léčbě závislosti na alkoholu.

-čtk-