Evropská komise navrhuje zjednodušit pravidla pro finanční deriváty

Evropská komise navrhuje nová pravidla pro obchodování s finančními deriváty. Mají snížit náklady a byrokracii, aniž by byla dotčena evropská finanční stabilita.

Nová pravidla pro obchodování s finančními deriváty mají být jednodušší, mají zlepšit fungování finančních trhů v Evropské unii a být celkově efektivnější. Komise také slibuje snížení regulatorní zátěže a nákladů těm, kteří s finančními deriváty budou obchodovat. A to vše, aniž by to mělo negativní dopady na evropskou finanční stabilitu.

Efektivnější regulace je nezbytnou podmínkou pro vytvoření Unie kapitálových trhů (CMU – Capital Market Union), což je klíčová pasáž Investičního plánu pro Evropu a pro růst investic, hospodářský růst a tvorbu pracovních míst.

Reforma EMIR

Evropská unie přijala v roce 2012 v důsledku celosvětové finanční krize nařízení známé jako EMIR (European Market Infrastructure Registration), které mělo zlepšit monitoring rizik, která se mohou objevit na trhu s finančními deriváty a potenciálně ohrozit finanční stabilitu EU. Jeho aktuálně navrhované změny stojí na výsledcích veřejné konzultace, kterou Komise zahájila před více než dvěma lety.

„EMIR je srdcem finančních reforem EU. Aktuální návrh zajistí, že EMIR dosáhne svých cílů v podobě snížení systematického rizika na trzích s finančními deriváty, zatímco se mu podaří udržet náklady pro reálnou ekonomiku na minimální úrovni,“ řekl místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis, zodpovědný za finanční stabilitu EU.

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit