Úterý, 3. srpna, 2021

VZP vydává ročně na léčení rakoviny přes 11 miliard korun

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Přes 11 miliard korun vydává ročně Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) na úhradu léčby rakoviny. Největší část jde na léčení pacientů se zhoubnými nádory trávicího ústrojí, v roce 2013 to bylo přes 2,7 miliardy korun. Nejvíc pacientů, celkem 61.581, podstupovalo ve stejném roce léčbu rakoviny kůže, která je nejčastějším zhoubným nádorem. ČTK to sdělil mluvčí VZP při příležitosti Světového dne boje proti rakovině, který připadá na středu 4. února. 

 

Každý rok odhalí lékaři v Česku přes 80.000 případů rakoviny, přes 27.000 pacientů na ni zemře. „Znamená to, že každých 20 minut umírá v ČR jeden člověk na rakovinu. Prevence by přitom mohla mnoha úmrtím předejít,“ uvedl mluvčí. I proto se VZP podle mluvčího rozhodla letos zaměřit své preventivní programy mimo jiné na rakovinu.

U všech nádorů platí, že čím dříve se odhalí, tím větší je šance na úplné vyléčení. U rakoviny kůže k tomu může zásadním způsobem přispět vyšetření kožních znamének. Loni přispěla VZP na specializované vyšetření dermatoskopem 2338 klientů, celkem jim vyplatila milion korun. Pro letošní rok rozšiřuje příspěvky vedle dospělých na děti.

Jako novinku zavádí VZP letos příspěvek na odvykání kouření, to je příčinou 90 procent nádorů plic. V roce 2013 se s rakovinou dýchacího ústrojí léčilo téměř 17.000 klientů největší pojišťovny, náklady přesáhly tři čtvrtě miliardy korun. Příspěvek mohou klienti získat na nákup léčebných přípravků, které si v době léčby zakoupí v ordinaci lékaře.

VZP připravuje s odbornými společnostmi jako novinku také příspěvek na preventivní vyšetření prostaty, screeningový program Česko zatím nemá. VZP i všech šest zaměstnaneckých pojišťoven zve od loňského ledna dopisy na screening rakoviny prsu, čípku a tlustého střeva ty klienty, kteří v daném intervalu na prevenci nebyli. Účast na vyšetření tlustého střeva a konečníku tak stoupla meziročně o 26 procent. Přibylo pět procent žen, které si daly vyšetřit prsa na mamografu.

-čtk-

 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY