Úterý, 5. července, 2022

Kolaps fúze Pfizeru s Allerganem je šokem pro další americké firmy

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Pondělní nové kroky americké vlády proti takzvaným daňovým inverzím (podnikové fúze, mající za cíl vyhnout se placení daní v USA) vedly ve středu k odvolání největší fúze ve farmaceutickém průmyslu všech dob. Americký gigant Pfizer se tak nesloučí se svým irským konkurentem Allerganem. Obchod za 160 miliard dolarů (3,8 bilionu korun) se nekoná. Kroky proti daňové optimalizaci, včetně zrušení farmaceutické fúze, znamenaly podle listu Financial Times šok i pro další americké firmy napříč odvětvími. O fúzi Pfizeru a Allerganu jsme psali zde.

 

Obamovo velké vítězství

Americký prezident Barack Obama může v posledním roce svého prezidentství slavit velké vítězství. Již několik měsíců tvrdě kritizoval americké společnosti za to, že se snaží vyhýbat svým daňovým povinnostem v USA a hledají způsob, jak své podnikání přesunout do zemí, kde je korporátní daňové zatížení výrazně nižší, než amerických 35 %. Přesně takovým krokem měla být vloni v listopadu dohodnutá fúze společnosti Pfizer s irským konkurentem Allerganem a vytvoření nového společného podniku, který by sídlil v Irsku a podléhal tak jen 12,5 procentnímu tamnímu zdanění.

Nové pravidlo, stanovené americkým ministerstvem financí, znemožňuje účastnit se daňové inverze firmě, která tak učinila v posledních třech letech. Přesněji řečeno by takto motivovaná fúze neměla vliv na přesun daňového domicilu. Toto pravidlo by tak postihlo právě sloučení Pfizeru a Allerganu, a to proto, že Allergan daňovou inverzi prodělal během posledních tří let, kdy přesídlil do Irska.

Pfizer by se mohl teoreticky pustit do soudního sporu s americkou vládou, ale prý to neudělá. Taková právní válka by uvrhla investory do několikaleté nejistoty, přičemž nikdo dnes není schopen říci, zda by Pfizer nakonec uspěl. Zdroje blízké Pfizeru uvedly, že farmaceutický gigant se nyní bude muset rozhodnout, jak se svou budoucností naloží. Jedna z variant je rozdělení firmy na dvě menší, kdy jedna se bude věnovat prodeji již zavedených léků a druhá pak vývoji nových.

Rozhodnutí o odvolání fúze Pfizeru a Allerganu v souvislosti s protiinverzními pravidly způsobilo, že se začaly vznášet otazníky i nad jinými zamýšlenými obchody tohoto typu. Americké ministerstvo spravedlnosti navrhlo zablokovat sloučení společností Hallibruton a Baker Hughes, které poskytují služby pro hledání a těžbu ropy a zemního plynu. Halliburton se na rozdíl of Pfizeru hodlá s ministerstvem soudit.

Hořkosladký příběh Iana Reada

Více než dva roky se Ian Read, skotský šéf amerického farmaceutického obra Pfizeru, snažil vymyslet způsob, jak by své firmě zachránil miliardy dolarů na daních. Nyní je jasné, že jeho úsilí přišlo vniveč. Jeho kritici ho viní z manažerského selhání.

Ian Read platí za šéfy, kteří se snaží hledat úspory smysluplnými kroky. Jedním z nich měla být fúze s irskou farmafirmou Allergan, čímž by se Pfizer vyhnul vysokým korporátním daním v USA. Nešlo však o jeho první takový pokus. V roce 2014 zarputile přesvědčoval britskou farmaceutickou společnost AstraZeneca k něčemu podobnému. Tehdy mu však byla neméně zarputilou pozicí britská vláda. Ta se obávala účelovosti takového kroku, což mimo jiné mohlo do budoucna ohrozit britská pracovní místa. Read také zvažoval nákup několika jiných zámořských společností, včetně kanadského Valeantu nebo londýnské firmy GlaxoSmithKline. „Na Ianovi je znát, že chce dokázat něco velkého ještě předtím, než půjde na odpočinek,“ řekl listu Financial Times zdroj blízký Pfizeru o 62letém manažerovi.

Ian Read převzal řízení největšího amerického výrobce léků v roce 2010. Pfizer se tehdy nacházel uprostřed poměrně chaotického období, kam jej dovedl Readův předchůdce Jeff Kindler, bojovný právník se zálibou ve velkých obchodech, které ale neustály tlak tehdejší doby. Nový šéf byl Kindlerovým pravým opakem. Vždy měl image suchého účetního, pravého Skota, který obrátil každou penny i třikrát předtím, než ji utratil. Dá se říci, že k firmě, jíž řídí, má vztah, jako by byla jeho vlastní.

Mnoho akcionářů ho popisuje jako „shareholder-friendly“ šéfa, dělajícího rozumné kroky. Příkladem může být stáhnutí Pfizeru z byznysu léků pro zvířata. Přesto se mnozí ptají, jak je možné, že nedokázal odhadnout, co vláda ve Washingtonu chystá. Read vždy na veřejnosti působil v obchodních záležitostech jako rozhodný a cílevědomý manažer. A stejně tak působil i v jednání s investory, a to včetně připravované fúze. Zřejmě proto nikdo neměl příliš velké pochybnosti o tom, že by se mohlo něco nečekaného stát. I přes poslední „průšvih“ je však prý pozice Reada v čele Pfizeru pevná a málokdo by si vsadil na to, že ji kvůli odvolané fúzi opustí.

Pfizer musí zvážit, co dál

Největší americký prodejce léčiv už nějakou dobu čelí problému s vývojem tržeb. V minulém roce jeho prodeje rostly jen o 3 % a stejný výsledek očekává i v roce letošním. Pokud by vloni Pfizer nekoupil společnost Hospira, předního světového výrobce a prodejce infuzní technologie, jeho tržby by klesaly. Kromě toho Pfizeru brzy skončí patentová ochrana na dva klíčové léky: Lyrica a Enbrel. Ty dohromady zajišťují až 14 % z celkového obratu firmy. Lyrice vyprší patent v roce 2018 a Enbrelu šlape na paty konkurence už teď.

Společnost Pfizer proto stojí na křižovatce a musí zvážit, kterým směrem se vydá. Kromě toho, že nebude moci realizovat značné úspory na daních, se kterými jistě počítala, zaplatí Allerganu přibližně 150 milionů dolarů na úhradu nákladů, spojených s neuskutečněným obchodem.

Pfizer bude muset ukázat, že je životaschopný i bez Allerganu. Jeho zástupci oznámili, že je ve hře varianta, kdy se firma rozdělí na dvě menší části. Jedna by se věnovala vývoji nových léků, druhá pak byznysu s léky již zavedenými. Tuto otázku chce vyřešit do konce tohoto roku.

Takový krok je ale podle analytiků Financial Times riskantní. Problém vidí v tom, že rozdělením na dvě části by se nic nevyřešilo. Divize, která by se věnovala vývoji nových léčiv, by pracovala v rostoucím odvětví. Naopak ta část, která by se soustředila na prodej zavedených léků, by prosperovala jen horko těžko. Zavedené léky totiž dříve či později budou čelit konkurenci generik. Nakonec by to skončilo stejně tím, že prosperující část by doplácela na tu problematickou. Rozdělení Pfizeru by tak vlastně nedávalo smysl.

Financial Times radí v tuto chvíli nedělat nic. Nebo alespoň „nic velkého“. Neexistuje prý jen jedna příležitost, u níž by zisky převažovaly nad riziky. Pfizer by se měl nyní soustředit na vývoj nových léků, dělat jim efektivní marketing a konečně také vyplácet dividendy svým investorům. Pak je zde také možnost, že by se časem pokusil o další velkou akvizici, tentokrát ale bez vidiny daňové inverze. Investorům však zbývá jediné: trpělivě čekat a doufat, že dobrá příležitost časem přijde.

Petr Musil

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY