Podle dosavadního nařízení mohli lidé za pohmoždění v důsledku pracovního úrazu získat až 125 tisíc korun, u ztráty nohy ale tabulky mluví jen o 100 tisících korunách. Nevyváženost včera napravila vláda. Foto: Wikipedie

Vláda upravila nařízení pro výplatu bolestného za pracovní úraz

Vláda upravila nařízení, podle kterého se od loňského roku vyplácí bolestné a odškodnění za zhoršené uplatnění po pracovním úrazu či kvůli nemoci z povolání. Ukázalo se totiž, že nařízení bylo nevyvážené v případě odškodňování za běžné pády bez zlomenin. Lidé mohli za pohmoždění získat až 125.000 korun. Přitom u ztráty nohy tabulky mluví o 100.000 korunách. O schválení předlohy informovalo tiskové oddělení Strakovy akademie.

 

„Při aplikaci současného znění nařízení vlády je pohmoždění hrudní stěny o ploše desetkrát deset centimetrů je oceněno 500 body, tj. finanční částkou 125.000 korun. Přitom ztráta ucha je hodnocena 100 body (25.000 korun), ztráta jazyka 150 body (37.500 korun), ztráta končetiny v kyčelním kloubu 400 body (100.000 korun),“ uvádí důvodová zpráva ke změně nařízení. Podle ní navíc pacienti často žádali do bodů započítat i modřiny. Nepřiměřeně vysoké částky za bolestné v případě odškodňování pohmožděnin přitom podle autorů změny finančně zatěžuje zdravotní pojišťovny i zaměstnavatele.

Novela nařízení doplňuje také položku vztahující se k odškodnění nedomykavosti hlasivek, dysfonie a fonastenie. „Tuto položku je třeba do uvedené přílohy doplnit proto, aby i pro tyto stavy bylo vymezeno odškodňování tak, jako to bylo i za předcházející právní úpravy,“ uvedli autoři nového znění nařízení. Jde podle nich o nápravu technické chyby, položka vypadla z předlohy průběhu schvalování nařízení.

Hodnota bodů, jimiž se jednotlivá poškození zdraví ze zaměstnání hodnotí, se loni zvýšila ze 120 na 250 korun.

Pokud nemoc či úraz způsobily víc poškození, hodnotí se každé zvlášť. Body se pak sčítají. Počet se může snížit, pokud člověk před úrazem či chorobou z povolání už menší uplatnění měl. Podle závažnosti to může být o deset až 30 procent. Počet bodů za bolest a ztrátu uplatnění stanoví v posudku lékař.

Odškodňování za úrazy od roku 2014 změnil nový občanský zákoník. Podle něj se mají případy posuzovat individuálně, ne podle právního předpisu. Úrazy v práci a nemoci z povolání se ale dál odškodňují podle zákoníku práce.

-čtk-