Pákistánský nejvyšší soud: schizofrenie není duševní nemoc

Obraz vytvořený člověkem, který trpí paranoidní schizofrenií. Moderní západní společnost nemá pochybnost, že je nemocný a potřebuje pomoc. V Pakistánu poznatky moderní medicíny soudy ignorují. Foto: Wikipedia

Nejvyšší pákistánský soud dospěl k závěru, že schizofrenie nespadá do jeho právní definice duševních poruch. Otevřel tak cestu k popravě duševně nemocného muže, který byl v minulosti odsouzen za vraždu. Muž by mohl být popraven už příští týden, informovala včera agentura Reuters.

 

Vládní lékaři v roce 2012 potvrdili nyní padesátiletému Imdadu Aliovi paranoidní schizofrenii. Stalo se tak poté, co byl v roce 2001 obviněn a odsouzen k trestu smrti za vraždu duchovního.

Právníci odsouzeného trvají na tom, že Ali nemůže být popraven, jelikož není schopen chápat svůj čin a trest. Poprava nemocného by podle nich byla v rozporu s povinností Pákistánu respektovat Mezinárodní pakt o občanských a politických právech, který je založen na smlouvě Organizace spojených národů.

Nicméně soudci pákistánského nejvyššího soudu prohlásili, že schizofrenie není nevyléčitelná nemoc, a tudíž jí nepřísluší definice duševní nemoci.

Soud tak rozhodl na základě dvou slovníkových definicí schizofrenie a rozhodnutí indického nejvyššího soudu z roku 1988.

Americká psychologická asociace definuje schizofrenii jako „závažné duševní onemocnění, které se projevuje nesouvislými myšlenkami, podivným chováním a bludy či halucinacemi, jako je slyšení hlasů“.

Vládní psychiatr Tahrir Feroze, který má Aliho v péči už osm let, říká, že společně s dvěma dalšími doktory potvrdili u Aliho schizofrenii v roce 2012.

Ali trpí bludy. Má pocit, že řídí svět, že je pronásledován a slyší v hlavě hlasy, které mu dávají příkazy, řekla Aliho manželka Safia Bánová.

Aliho právnička Sarah Belalová tvrdí, že vládní posudek, který dokládá Aliovu nemoc, nebyl do letošního roku soudu předložen. Soud nyní zdravotní posudek a čestné prohlášení lékaře odmítl.

Verdikt je pobuřující, uvedla lidskoprávní organizace Reprieve, která sídlí v Londýně. „Je neskutečné, že pákistánský nejvyšší soud rozhodl, že schizofrenie není duševní nemoc. Je to rozporu s akceptovanými lékařskými znalostmi, včetně pákistánských zákonů o duševních nemocech,“ řekla ředitelka Reprievu Maya Foyaová.

Pákistán znovu zavedl trest smrti v roce 2014 poté, co Taliban zabil přes 150 lidí ve škole v Péšáváru. Od té doby bylo popraveno 425 lidí.

Ali by mohl být popraven už ve středu.

Jeho žena se pokusila kontaktovat rodinu zavražděného, aby poprosila o odpuštění, což je součástí islámského práva, které se v Pákistánu používá. Pokud by rodina oběti odpustila vrahovi, tak by se mohlo popravě zamezit. Rodina zavražděného však s Bánovou odmítá komunikovat.

-čtk-