Škodlivé pití odpovídá konzumaci 40 až 60 gramů alkoholu u mužů a 20 až 40 gramů u žen. Jsou to u mužů dvě až tři piva, čtyři až šest decilitrů vína a dva až tři "panáky". Foto: Pixabay

Zpráva o drogách: 640.000 lidí v ČR pije alkohol velmi rizikově

Zhruba 640.000 Čechů a Češek nad 15 let pije rizikově alkohol a může mít problém se závislostí. Muži tak denně vypijí minimálně tři piva, nebo šest decilitrů vína, či tři sklenky tvrdého, ženy pak přinejmenším dvě piva, nebo dvě sklenky vína, či lihovin. Dalších 540.000 lidí se k tomuto množství blíží. Vyplývá to z výroční zprávy o stavu užívání drog v Česku za loňský rok. Problémových uživatelů pervitinu, heroinu a dalších drog bylo loni podle dokumentu 46.900.

 

Výroční zprávu dostala včera vláda. Vypracovalo ji Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti. V dokumentu se nezaměřuje už jen na nelegální drogy, ale i na užívání těch legálních. Vláda přijala loni plány opatření, které mají přispět ke snížení spotřeby alkoholu a tabáku.

Škodlivé pití odpovídá konzumaci 40 až 60 gramů alkoholu u mužů a 20 až 40 gramů u žen. Jsou to u mužů dvě až tři piva, čtyři až šest decilitrů vína a dva až tři „panáky“. U žen je to o sklenici méně. Rizikové pití pak představuje u mužů víc než 60 gramů a u žen přes 40, tedy u mužů přes tři a u žen přes dvě sklenice.

Pravidelně nebo denně si alkohol dopřeje 12,5 procenta lidí nad 15 let – zhruba 19 procent mužů a šest procent žen. Škodlivě pije šest procent osob a rizikově sedm procent. Denně kouří skoro čtvrtina Čechů a Češek – 28 procent mužů a 19 procent žen.

„V absolutních číslech jsou v ČR zhruba dva miliony denních kuřáků a přibližně milion konzumentů alkoholu v riziku, z toho ve vysokém riziku 640.000 osob,“ uvádí zpráva.

Podle nových výsledků evropského výzkumu o zdraví (EHIS) kouří v Česku 35 procent mužů a 23 procent žen. Denně si zapálí 28 procent mužů a 16 procent žen. To je 1,2 milionu kuřáků a 720.000 kuřaček nad 15 let.

Alkohol každoročně usmrtí mnohem víc lidí než tvrdé drogy. Podle pitevního registru loni na předávkování zemřelo 104 lidí. Z nich se 44 předávkovalo drogami a těkavými látkami a 60 pak léky. Alkohol otrávil 133 osob a u dalších 682 lidí k úmrtí přispěl, a to třeba při nehodě či sebevraždě. Podle registru zemřelých bylo loni předávkování příčinou smrti 57 lidí, otrava alkoholem pak 342 osob. Za rozdílné počty v obou registrech může odlišný postup evidence a označení příčin úmrtí.

Roste také podíl zranění pod vlivem alkoholu. V roce 2002 se stalo 187.090 úrazů, z nich 4959 za přispění alkoholu. Bylo to necelých 2,7 procenta. Loni evidoval Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) 210.030 úrazů, z nich 7384 pod vlivem alkoholu. To je už přes 3,5 procenta. Alkohol byl i u 4544 dopravních nehod, při nichž zemřelo 62 lidí.

Podle zprávy loni ubylo školáků, kteří kouří a pijí alkohol. Tři čtvrtiny šestnáctiletých, kteří se v posledním měsíci napily, si daly alkoholický nápoj v restauraci, baru či na diskotéce. Podle výsledků kontrol děti s pořízením alkoholu a cigaret v restauraci uspějí v polovině případů. Ve večerkách se podaří dětem alkoholické nápoje a tabákové výrobky koupit až v 90 procentech případů.

Vláda loni přijala plány boje proti pití alkoholu, kouření a hazardnímu hraní. Mezi zamýšlená opatření patří například zákaz kouření v restauracích, varování s odstrašujícím vyobrazením na krabičkách cigaret, zdražení alkoholu, omezení počtu prodejních míst či sankce pro provozovatele za to, že v jejich podniku budou opilé děti. Cílem je snížit postupně spotřebu alkoholu a tabáku a u mladých odsunout první zkušenost s alkoholickým nápojem o tři roky.

-čtk-