Čtvrtek, 4. března, 2021

V Africe bude 116 milionů dětí očkováno proti dětské obrně

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zdravotníci se chystají očkovat proti dětské obrně 116 milionů dětí v západní a centrální Africe. Chtějí tak zamezit šíření nákazy z násilí zmítané severovýchodní Nigérie, informovala agentura Reuters. Vakcína by se měla dostat ke všem dětem, kterým je méně než pět let a které pocházejí ze 13 zemí sahajících od Mauritánie až po Kongo, oznámila Iniciativa za globální vymýcení dětské obrny (GPEI).

 

Boje mezi islamistickou teroristickou skupinou Boko Haram a nigerijskou armádou přinutily mnoho lidí opustit domovy, což vyvolává obavy, že se dětská obrna ze severovýchodní Nigérie bude šířit i do sousedních států.

Nigérie loni v srpnu ohlásila čtyři případy dětské obrny, dva roky po oznámení, že dětská obrna byla v Africe vymýcena.

„Cílem je, aby dětská obrna neměla kam se schovat,“ řekl agentuře Reuters ředitel GPEI Michel Zaffran. „Všechny děti se nám očkovat nepodaří, ale doufáme, že se nám to podaří nejméně z 90 procent. Tím bychom měli zajistit, že se nemoc nebude v komunitách šířit,“ dodal.

Vir dětské obrny, který útočí na nervovou soustavu, může do několika hodin způsobit trvalou paralýzu. Mezi dětmi, obzvláště v nehygienických podmínkách válečných zón, se tato nemoc šíří rychle. V uprchlických zařízeních je dostupnost lékařské péče omezená. Experti odhadují, že na každý případ dětské obrny, který svou oběť paralyzuje, připadá až 200 infekcí, u kterých se symptomy neprojevují.

GPEI byla založena v roce 1988. Jejím cílem původně bylo dětskou obrnu vymýtit do roku 2000. Ačkoli se výskyt nákazy od roku 1988 snížil o 99,9 procenta, boj proti posledním případům této nemoci je komplikovanější, než se předpokládalo. Zůstávají dva státy, ve kterých je obrna ve stadiu epidemie – Afghánistán a Pákistán. Loni tam bylo zaznamenáno 33 případů nákazy. Předtím než se nemoc objevila v Nigérii v srpnu 2016, byla v této zemi naposledy zaznamenána v červenci 2014.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY