Ministr odvolal ředitele Janských Lázní, ve funkci byl pět měsíců

Jiří Rampouch byl k 1. září odvolán z čela Janských lázní. Ministr zdravotnictví Ludvík serveru řekl, že chce ředitele se silným mandátem a na obsazení pozice bude vypsáno výběrové řízení. Foto: LinkedIn, Janské lázně

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal k 1. září z funkce ředitele Státních léčebných lázní Janské Lázně na Trutnovsku Jiřího Rampoucha. Včera o tom informoval server Seznam Zprávy. Rampouch, který stál v čele lázní od letošního dubna, ČTK řekl, že považuje rozhodnutí ministerstva za překvapivé a přihlásí se do výběrového řízení. Do funkce Rampoucha jmenoval právě Ludvík.

 

„V pondělí jsem byl nečekaně pozvaný na ministerstvo, kde mi byl předán dekret o odvolání bez udaní důvodů,“ řekl ČTK Rampouch. Dodal, že za pět měsíců nebyly k jeho práci žádné výhrady, není si vědom žádných pochybení.

Ministr zdravotnictví Ludvík serveru řekl, že chce ředitele se silným mandátem a na obsazení pozice bude vypsáno výběrové řízení. Rampouch ČTK řekl, že za jeho působení v Janských Lázních se povedla řada změn, například v personální oblasti. „Ta firma je nyní nastartovaná k růstu,“ dodal odvolaný ředitel.

Rampouch před nástupem do čela Janských Lázních působil ve vrcholových manažerských pozicích v Lázních Teplice nad Bečvou a Léčebných lázních Bohdaneč. Předchozího ředitele Rudolfa Bublu odvolal bez udání důvodu k loňskému 30. listopadu tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), a to v poslední den svého mandátu. Lázně pak prozatím vedla ekonomická ředitelka Hana Turečková.

Rampouch stanul v čele lázní letos na začátku dubna, když zvítězil ve výběrovém řízení v konkurenci dalších deseti uchazečů o funkci, do funkce ho jmenoval Ludvík. Účastníci tendru museli prokázat minimálně šestileté zkušenosti s vedením zaměstnanců a předložit návrh koncepce řízení lázní.

Státní Janské Lázně prodělaly v minulých čtyřech letech složité období. V první polovině roku 2013 se dostaly do existenčních problémů, jejich známé dětské léčebně Vesna hrozilo uzavření. V červnu 2013 na místo ředitele po odvolaném Romanu Koudelovi nastoupil jako krizový manažer Jiří Šimurda. V listopadu 2013 jej vystřídal Bubla. Pod jeho vedením se lázně postupně vrátily do zisku, když v roce 2015 vykázaly zisk 5,3 milionu korun a tržby 234 milionů korun. Hlavním důvodem obratu hospodaření lázní byly změny v takzvaném indikačním seznamu od začátku roku 2015, které přinesly prodloužení pobytů hrazených pojišťovnami a rozšíření počtu diagnóz, pro něž je pobyt hrazený. Lázním také významně pomohlo zavedení nabídky rehabilitační péče.

Loni vláda rozhodla, že lázně nebudou privatizovány. Vyjmutí lázní z privatizace jim dalo jistotu rozvoje a podnik mohl začít plánovat investice. Loni v říjnu lázně dokončily rekonstrukci památkově chráněného lázeňského hotelu Terra za 29 milionů korun. Jednou z důležitých budoucích investic by měla být rekonstrukce pokojů v léčebně Vesna.

Lázně s asi 370 zaměstnanci disponují téměř 800 lůžky. Léčí nemoci pohybového aparátu, stavy po úrazech a operacích, nervová a nervosvalová onemocnění, obrnu a roztroušenou sklerózu. Výborných výsledků dosahují také v léčbě poruchy látkové výměny a stavů po ukončené léčbě různých typů onkologických onemocnění.

-čtk-