Soukromí lékaři vyjednávali s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem opakovaně a našli společnou řeč. Premiér Babiš ovšem vyhověl odborářům a tím dosavadní dohody zpochybnil. Proto s ním chce Koalice soukromých lékařů jednat. Na snímku člen Koalice Vladimír Dvořák (vlevo), který také předsedá Radě poskytovatelů, na jednom z několika jednání s ministrem Vojtěchem. Foto: MK

„Ambulantní pacient na venkově má stejná práva jako ten v nemocnici,“ píší soukromí lékaři premiérovi a ministrovi

Předseda vlády Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (oba za hnutí ANO a oba v demisi) obdrželi v těchto dnech dopis od Koalice soukromých lékařů. Najdou v něm žádost o schůzku i výčitku, že vláda uhýbá od kursu, který si ve zdravotnictví sama stanovila. Ministr zdravotnictví deklaroval, že bude respektovat Dohodovací řízení, které aktuálně docela úspěšně probíhá. Premiér Babiš ale navštívil shromáždění odborářů a na místě, pod jejich tlakem, se zavázal, že vláda navýší platy o deset procent a dokonce, že se pokusí sjednotit platové tabulky i pro soukromý sektor. Soukromí lékaři znejistěli a chtějí, aby byl dodržen původní slib ministerstva zdravotnictví – že všechny segmenty porostou stejně spravedlivě, tedy o pět procent. Přinášíme dopis v celém znění:

 

Vážený pane premiére, vážený pane ministře zdravotnictví,

Koalice soukromých lékařů (KSL) podporuje stanovisko ministra zdravotnictví, že dohodovací řízení o cenách za zdravotní péči z prostředků zdravotního pojištění musí  být v  maximálním možném rozsahu svobodnou dohodou mezi zdravotnickými zařízeními a pojišťovnami. Rádi bychom se s Vámi oběma potkali, abychom Vám vysvětlili postoje velké části českého zdravotnictví, které se liší od výstupů z jiných Vašich jednání, která jste v poslední době ve zdravotnictví vedli.

Úhradová vyhláška roky poškozovala hlavně pacienty na jejich ústavních právech ve smyslu svobodné volby lékaře, volby léčebného postupu a místa léčby. KSL vítá, že se zdravotní pojišťovny mají vrátit ke své zákonné roli a budou kontrahovat péči pro své pojištěnce. Soutěžit mají kvalitou své sítě a ne poukázkami do bazénů či celebritami na plakátech. Mzdy a jiné požitky pro zaměstnance či spolupracovníky si musí každé zdravotnické zařízení vyřešit uvnitř svojí organizace. Pacienti chtějí slyšet, kde a jak kvalitně je kdo ošetří. Chtějí mít možnost zajít si do nejbližší lékárny a rovněž vědět, kolik zde budou za svůj lék doplácet. Nezajímá je, o kolik stoupnou mzdy či zda se zavedou například výsluhy. To, že zdravotnictví neřídila dohoda zdravotnických zařízení a pojišťoven, jak je to zvykem ve vyspělých demokraciích, ale náhodné dekrety podle aktuální politické situace a nátlaku různých skupin (zdravotnické poplatky, mzdy, ta či ona léčebná metoda), přivedlo naše zdravotnictví do chaosu s odrazem politického tlaku v protěžování lůžkových zařízení bez jakékoli  analýzy jejich kvality a potřebnosti, s upozaďováním finančních potřeb péče o pacienty, kterým lze vzhledem k jejich zdravotnímu stavu pomoci ambulantně a kterých je v systému (stále ještě) nejvíce.

V Dohodovacím řízení na rok 2019 ministerstvo i pojišťovny deklarují všem segmentům poskytovatelů stejné navýšení úhrad ve výši 5%. Přestože ambulantní segment byl léta v úhradách diskriminován a právem mohl očekávat vyšší růst, přistoupil na tuto myšlenku. Nyní s obavami sledujeme, jak se lůžkový sektor prostřednictvím i odborářů snaží vymoci větší navýšení. Jsme přesvědčeni, že všechna zdravotnická zařízení, bez ohledu na jejich typ a formu vlastnictví, mají hledat finanční prostředky pro oprávněné požadavky na růst platů svých zaměstnanců ve svých rozpočtech. Letošní pětiprocentní nárůst pokryje náklady nemocnic na desetiprocentní navýšení platů jejich zaměstnanců. Jakýkoliv zásah zvenčí do probíhajících dohodovacích řízení torpeduje snahy o systémové řešení a zavedení pravidel spravedlivých pro všechny složky zdravotního systému. Ukončeme destrukci zdravotnické sítě na venkově soustředěním lékařů a sester s pomocí mezd ve státních a krajských nemocnicích.  Ambulantní pacient na venkově má stejná práva jako ambulantní pacient v nemocnici!

Vážení pánové, předem děkujeme za návrh termínu, kdy bychom se mohli s Vámi oběma setkat.

S pozdravem

doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., prezident České stomatologické komory, mluvčí Koalice,

MUDr. Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů ČR,

MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů ČR

MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR

MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D., předseda Sdružení soukromých gynekologů ČR