Přebytky pojištění stále ještě nebudou stačit na zvýšení rezerv na úroveň hodnot před krizí. Foto. Koláž ZD

Vláda doporučila schválit plán hospodaření zdravotních pojišťoven, rezervy vzrostou na 43 miliard

Vláda včera doporučila Sněmovně schválit zdravotně pojistné plány zdravotních pojišťoven. Rezervy pojišťoven vzrostou podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na 43 miliard korun, což je o 28 miliard víc než v roce 2015 a jejich finanční odolnost tak výrazně vzroste. Podle dokumentu připraveného pro jednání vlády sice rezervy na účtech zdravotních pojišťoven i v příštích letech porostou, ale přebytky pojištění nebudou stačit na zvýšení rezerv na úroveň hodnot před krizí.

 

Příjmy veřejného zdravotního pojištění budou podle odhadů ministerstev zdravotnictví a financí příští rok téměř 325 miliard korun. Systém bude podle materiálu, který projednala vláda, v přebytku asi 3,32 miliardy korun, což je o zhruba šest miliard korun méně než letos. Výdaje na zdravotní péči rostou rychleji než příjmy z pojištění.

„Systém veřejného zdravotního pojištění bude v roce 2019 přebytkový především vlivem vysokého tempa růstu české ekonomiky. Celkové příjmy se očekávají ve výši 324,8 miliard korun, celkové výdaje 321,6 miliard korun,“ uvádí vládní materiál.

V roce 2017 skončilo veřejné zdravotní pojištění v zisku 9,53 miliardy korun. Celkové příjmy byly 284,8 miliard korun, z toho 65,3 miliardy ze státního rozpočtu, a výdaje 275,3 miliardy korun. V letošním roce jde do systému asi 300 miliard korun.

„Dynamika růstu výdajů (příští rok) bude převyšovat dynamiku růstu příjmů, což je způsobeno především velkým tlakem na růst úhrad poskytovatelům zdravotních služeb,“ píše se dále v dokumentu. Úhrady poskytovatelům příští rok zvyšují také vládou schválené vyšší příplatky za práci na směny pro zdravotní sestry. Celkově půjde na platy zdravotníků o šest miliard korun víc než letos. Náklady rostou také kvůli stárnutí populace a příchodu nových, dražších technologií a léků.

Svaz zdravotních pojišťoven v říjnu varoval, že stejně vysoké tempo růstu nákladů na zdravotní péči nebude v dalších letech možné. Buď se podle něj zvýší platba státu, nebo se omezí nárok na péči.

Ze státního rozpočtu přicházejí peníze do systému veřejného zdravotního pojištění jako měsíční platba za takzvané státní pojištěnce, jako jsou děti, senioři nebo nezaměstnaní. Do roku 2020 je plánovaný její nárůst o 3,5 miliardy korun ročně, systém další pravidelné valorizace svázaný s průměrnou mzdou ministerstvo v současné době připravuje.

Do zdravotnictví putuje asi 7,3 procenta HDP. Většinu příjmů systému tvoří pojistné vybrané od zaměstnavatelů, podnikatelů a živnostníků. Platby za státní pojištěnce tvoří asi čtvrtinu, výdajů ale spotřebují většinu. Polovina peněz zdravotních pojišťoven směřuje do nemocnic, asi čtvrtina jde na léky, pět až šest procent získávají praktičtí lékaři, sedm ambulantní specialisté a šest procent zubaři. O zbytek se dělí lázně, doprava a laboratoře.

-čtk-