Na Ukrajině padl rekord spalniček, 16 případů bylo smrtelných

Spalničky řádí v Evropě. Ukrajina je na tom vůbec nejhůře. Foto: Koláž ZD

Více než 54.000 případů spalniček, včetně 16 smrtelných, zaznamenala Ukrajina v loňském roce, což představuje rekord v Evropě. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ukrajinské i mezinárodní zdravotní úřady.

 

„Ukrajina je na první příčce v Evropě v počtu případů spalniček,“ uvedlo zastoupení Světové zdravotnické organizace (WHO) v Kyjevě. Dodala, že vzestup případů spalniček zaznamenalo více evropských zemí. Zmíněných počet případů představuje podle WHO i ukrajinský rekord od dosažení nezávislosti v roce 1991.

Současná epidemie vysoce nakažlivých spalniček na Ukrajině propukla již v roce 2017 a podle expertů souvisí s nízkým pokrytím populace očkováním. Podle ministerstva zdravotnictví loni onemocnělo celkem 54.480 lidí, z toho 34.280 nezletilých. Nemoci podlehlo 16 lidí, včetně 12 nezletilých.

Nejvíce postižená je Lvovská oblast na západě země, s 11.000 případy. Mezi nimi je 7000 nemocných, kteří nebyli očkováni, zbývající podle Suprunové dostali jen jednu vakcínu místo dvou. Úřady ve snaze snížit nebezpečí nákazy dál vyzývají obyvatelstvo, aby se nechalo očkovat.

V roce 2016 proočkovanost proti spalničkám – pokud jde o první očkování kojenců – činila podle UNICEF jen 42 procent, což byl třetí nejhorší výsledek na světě. Následující rok se toto číslo podle ministerstva zdravotnictví více než zdvojnásobilo a přesáhlo 93 procent. Za 11 měsíců loňského roku ale znovu spadlo na 84 procent. K tomu se přidává „zpoždění“ nahromaděné z předchozích let: loni v červnu ministerstvo uvedlo, že přinejmenším jednu ze dvou dávek vakcíny nedostalo 760.000 dětí.

V Česku loni ke 4. prosinci bylo podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zaznamenáno asi o čtvrtinu více případů spalniček než za celý předchozí rok. Nemocných bylo už 182, kdežto loni jich bylo 142.

„Jedním z hlavních faktorů, který tuto situaci ovlivňuje, je negativní postoj populace k očkování, a zejména k očkování proti spalničkám, který je zásadně ovlivněn antivakcinačními kampaněmi,“ řekla serveru Hlídací pes lékařka Kateřina Fabiánová z oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.

Spalničky začínají podobně jako nachlazení – horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech se pak objeví bělavé tečky se zarudlým okolím a po několika dnech červená vyrážka na těle. Až u třetiny případů se podle zdravotníků mohou objevit i život ohrožující komplikace.

-čtk-