Senát projedná v březnu odběry orgánů cizincům a přístupnost webů

Pokud v ČR zemře cizinec, který by se mohl stát dárcem orgánů, musejí v současnosti české úřady žádat cizí stát o informaci, zda jeho občan vyjádřil souhlas s posmrtným odběrem orgánů. Do budoucna by měl stačit souhlas blízké osoby. Foto: Pixabay

Zjednodušení podmínek odběru orgánů cizinců, kteří zemřou v Česku a nemají dárcovskou kartu, a lepší přístupnost internetových stránek veřejných institucí lidem se zdravotním postižením nebo seniorům bude Senát schvalovat na schůzi, která se uskuteční ve středu 20. března. Rozhodl o tom včera organizační výbor, informovala horní komora v tiskové zprávě.

 

K odběru orgánů cizince, který zemře v Česku a nemá dárcovskou kartu, bude podle transplantační novely stačit souhlas jemu blízké osoby. V současnosti musejí české úřady žádat cizí stát o informaci, zda jeho občan vyjádřil souhlas s posmrtným odběrem orgánů, nebo ne. Údaje podle předkladatelů není možné v mnoha případech získat. Česko tak podle autorů přichází ročně až o 100 orgánů vhodných k transplantaci.

-čtk-