Sobota, 16. ledna, 2021

ČSÚ: Medián výdělku lékařů byl předloni přes 55 tisíc korun měsíčně

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Medián výdělku lékařů, tedy střední hodnota mezd, byl podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) v roce 2017 přes 55 tisíc korun měsíčně. Od roku 2012 se zvýšil o devět tisíc korun. Všeobecné sestry a porodní asistentky si za pět let polepšily o sedm tisíc korun, medián výdělku byl téměř 31 500 korun. ČSÚ o tom informoval v tiskové zprávě. Platy lékařů i sester rostly i v dalších letech, navíc dostaly nařízením vlády přidáno nemocniční sestry, které pracují na směny u lůžek.

 

Medián výdělku lékařů byl s částkou 55 283 korun více než dvakrát vyšší než medián platů a mezd všech zaměstnanců. Ve srovnání s ostatními vysokoškoláky s magisterským a doktorským vzděláním to bylo podle statistiků 146 procent.

Výše platů a mezd lékařů se liší regionálně. „Nejvyšší medián mezd a platů nemají na rozdíl od mnoha jiných profesí lékaři v Praze, ale v Královéhradeckém kraji. V roce 2017 šlo o 63 200 korun. Praha se dělí o druhé místo spolu s Moravskoslezským krajem, tam lékaři vydělávali 58 300 korun,“ uvedla Helena Chodounská z Odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. Na opačném konci žebříčku se umístili lékaři ve Středočeském kraji, kteří pobírali o zhruba 21 tisíc korun méně než v Královéhradeckém kraji.

Podle průzkumu společnosti Health Care Institute jsou platy nejčastějším důvodem, proč lékaři zvažují odchod do zahraničí. Mezi studenty českých lékařských fakult o tom uvažuje asi pětina, kolem třetiny na 11 a více let.

Po odchodu do zahraničí většina mediků podle průzkumu očekává nástupní plat nad 35 tisíc korun měsíčně, pětina víc než 50 tisíc korun. Po atestaci doufají v platy nad 50 tisíc korun, pětina přes 100 tisíc korun. Jejich kolegové, kteří chtějí zůstat v českém zdravotnictví, čekají většinou nástupní plat do 35 tisíc korun, třetina do 30 tisíc korun. Po atestaci necelá pětina čeká plat mezi 30 tisíci a 40 tisíci korunami, necelá třetina do 50 tisíc korun a téměř čtvrtina 50 tisíc až 60 tisíc korun.

Medián všeobecných sester a porodních asistentek byl předloni 31 464 korun. Vydělají tak podle ČSÚ 110 procent mediánu mezd všech zaměstnaných žen s vyšším odborným nebo bakalářským vzděláním. Nejvíce, přes 35 tisíc korun, vydělávaly sestry v Plzeňském kraji a v Praze, naopak nejméně ve Zlínském kraji.

V zaměstnaneckém poměru pracovalo podle ČSÚ v roce 2017 v českém zdravotnictví 26 tisíc lékařů, 21 tisíc všeobecných sester a porodních asistentek se specializací a 58 tisíc všeobecných sester a porodních asistentek. Další lékaři mají své vlastní ordinace. Lékaři ve státních nemocnicích jsou odměňováni podle státem nařizovaných platových tabulek, v krajských, městských či soukromých dostávají smluvní mzdy.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY