Dodavatelé zdravotnických přístrojů by podle poslanecké novely museli proškolit pracovníky nemocnic v kontrolách, údržbě a opravách přístrojů, pokud o to nemocnice požádá. Foto: Wikipedie

Vláda je neutrální k úpravě školení o zdravotnických přístrojích

K poslaneckému návrhu úprav školení v údržbě zdravotnických přístrojů vláda včera zaujala neutrální stanovisko. Dodavatelé by podle novely museli proškolit pracovníky nemocnic v kontrolách, údržbě a opravách přístrojů, pokud o to nemocnice požádá. Za školení by si mohli účtovat jen skutečně vynaložené náklady a nesměli by časově omezovat platnost potvrzení o školení.

 

Předkladatelé z řad poslanců ANO, ODS, SPD a Starostů a nezávislých chtějí úpravami zamezit nežádoucím, byť nyní legálním praktikám, kterými se dodavatelé přístrojů podle nich snaží vytvářet další zisk. Naopak zdravotnickým zařízením by navrhované změny zákona mohly podle autorů novely přinést úspory. Kabinet ale podle podkladů pro dnešní jednání upozornil na to, že za bezpečnost přístrojů nesou ze zákona odpovědnost výrobci a návrh do ní zasahuje.

Předkladatelé návrhu poukazují na to, že dodavatel přístroje může v současnosti žádost nemocnice o proškolení jejích zaměstnanců odmítnout nebo požadovat za školení neúměrnou částku. Pokud by novela platila, dodavatelé by pracovníky nemocnice na její žádost museli jednorázově proškolit a mohli by za tuto službu účtovat jen „prokazatelně a účelně vynaložené náklady“, tedy například náklady na dopravu, stravné a čas strávený školením.

V případě, že by dodavatel požadované školení nezajistil, hrozila by mu podle novely pokuta až 300.000 korun. Stejnou horní hranici sankce předkladatelé navrhují pro případy, pokud by školitel nevydal potvrzení o školení.

Nedávno bylo schváleno evropské nařízení o zdravotnických přístrojích, jež má zvýšit jejich bezpečnost a bude účinné v květnu roku 2020. Ministerstvo zdravotnictví chystá kvůli předpisu návrh nového zákona o zdravotnických prostředcích. Poslanecká novela by tedy byla účinná jen několik měsíců.

-čtk-