Aby vakcín pro povinné očkování dětí proti spalničkám nebyl v Česku nedostatek, bylo v polovině března dovezeno 30 tisíc balení vakcíny M-M-Rvaxpro výrobce MSD. Dostatek vakcín dovezla do ČR i firma GlaxoSmithKline. Ilustrační foto: jba.af.mil

Výrobci: Vakcíny pro očkování dětí proti spalničkám je zatím dost

Vakcíny pro povinné očkování dětí proti spalničkám je zatím podle výrobců dostatek. Bylo třeba zvýšit dodávky kvůli nařízenému očkování zdravotníků, krátkodobě tak kvůli zvýšené poptávce nemusí být pro očkování dospělých všude dostupná. ČTK o tom informovaly firmy GlaxoSmithKline (GSK) a MSD, které vyrábějí trojvakcínu proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. V Česku onemocnělo spalničkami od začátku roku už přes 400 lidí, podle odhadů jich letos může být až kolem tisícovky.

 

Do lékáren a lékařům v Česku bylo dodáno v poslední době každý měsíc v průměru kolem 13 tisíc balení vakcín. „Dlouhodobě zabezpečujeme dostatek vakcíny Priorix pro potřeby pokrytí plošného povinného očkování dětí. Zároveň v důsledku vysoké globální i lokální poptávky, která převyšuje dostupné zásoby, je pravděpodobné, že Česká republika bude čelit krátkodobé nedostupnosti této vakcíny,“ uvedla za GSK Mirijam Kejzlarová.

Ministerstvo zdravotnictví navíc nařídilo povinné očkování zdravotníků vybraných oddělení svých nemocnic. „Vzhledem k tomu, že tento krok nebyl dlouhodobě plánován, podnikáme aktuálně veškeré kroky na lokální i mezinárodní úrovni, abychom zabezpečili dostatek očkovací látky pro naplnění tohoto opatření,“ dodala Kejzlarová. Povinné očkování chystá pro své příslušníky i policie. U části očkovaných dospělých totiž může vakcína časem přestat být účinná.

Aby vakcín nebyl v Česku nedostatek, bylo v polovině března dovezeno 30 tisíc balení vakcíny M-M-Rvaxpro výrobce MSD. „Oslovilo nás ministerstvo zdravotnictví a naše společnost okamžitě, ještě v den ohlášeného výpadku původních vakcín, zareagovala poskytnutím dalšího množství vakcín,“ uvedl generální ředitel společnosti MSD Stefano Santangelo.

Výroba podle něj ale trvá déle než u běžných léků. „Situaci komplikuje fakt, že s epidemií spalniček se potýkají i další evropské země a poptávka po vakcíně tak prudce roste,“ dodal. Obě firmy proto Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásily omezení dodávek do letošního června.

S epidemií v současnosti bojuje například Francie, Německo, Itálie, Polsko, Rumunsko, Švýcarsko a Ukrajina, kde jsou nemocných od začátku roku už desítky tisíc. První vakcína proti spalničkám byla vyrobena v roce 1963, v Česku se očkuje od roku 1969. Výrobci dodali za tu dobu už více než 700 milionů dávek.

V současné době jsou děti v Česku povinně očkovány ve 13. měsíci a znovu mezi pátým a šestým rokem. Takzvaná kolektivní imunita, kdy se nemoc nešíří v populaci, vzniká v případě spalniček při proočkování 95 procent populace dvěma dávkami vakcíny. Česko ji naposledy splnilo v roce 2014. Někteří lidé očkování odmítají a část rodičů ho odkládá do vyššího věku dítěte, což je podle odborníků jedna z příčin šíření nemoci. Další je dovoz nemoci ze zahraničí a ztráta imunity u dospělých očkovaných v dětství.

-čtk-