Eurokomisařka Stella Kyriakidesová na tiskové konferenci v Římě. Foto: @EU_Health

Není důvod k panice, shodují se ohledně koronaviru EU a WHO

Šíření nového typu koronaviru v Evropě i ve světě není důvodem k panice, shodly se Světová zdravotnická organizace (WHO) a evropské úřady, které včera společně s italským ministerstvem zdravotnictví jednaly v Římě. S ohledem na vývoj situace v Itálii, odkud se nemoc šíří i do dalších evropských zemí, by státy Evropské unie měly sjednotit své strategie pro boj s nemocí, domnívá se eurokomisařka pro zdraví Stella Kyriakidesová.

„Opravdu není žádný důvod k panice,“ uvedl šéf WHO v Evropě Hans Kluge. Úmrtnost na onemocnění COVID-19, které virus způsobuje, je zhruba dvouprocentní a v Číně, která eviduje 96,5 procenta všech světových případů, je jednoprocentní, sdělil Kluge. „Čtyři z pěti pacientů mají jenom mírné příznaky a uzdraví se,“ připomněl také.

Virus se poprvé objevil na konci loňského roku v čínském městě Wu-chan, odkud se rozšířil postupně na téměř všechny kontinenty. Podle poslední bilance WHO je nyní ve 33 zemích světa nakažených 80.988 lidí.

Důvod k panice nevidí ani Kyriakidesová, která oznámila, že evropské úřady hodlají pro cestovatele zveřejnit informace ohledně viru. V boji proti nemoci je podle ní důležitý jednotný plán.

„Všechny členské státy nás musí informovat o svých přípravných plánech,“ uvedla Kyriakidesová. „V rámci EU bychom se měli vyhnout rozdílným přístupům,“ dodala eurokomisařka, podle které jsou evropské úřady připravené přípravu sjednotit.

Ačkoliv je nárůst případů v Itálii, Íránu a Jižní Koreji znepokojivý, virus stále nedosáhl úrovně pandemie a je možné zabránit jeho dalšímu šíření, domnívá se šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

„Nazývat (šíření nemoci) bez rozmyslu pandemií ničemu neprospívá, ale představuje to zásadní riziko zbytečného a ničím neopodstatněného strachu a stigmatu a paralyzaci systémů. Může to také budit dojem, že se nám nedaří šíření viru zastavit, což není pravda,“ zdůraznil Ghebreyesus.

-čtk-