Videocall premiéra Andreje Babiše s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a řediteli 16 nemocnic. Foto: @AndrejBabis

Babiš vyzval nemocnice k investicím, Vojtěch má jednat o odměnách

Fakultní nemocnice řízené ministerstvem zdravotnictví by měly urychlit investice a připravované projekty. Během videokonference s jejich vedením k tomu vyzval premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér ČTK po jednání řekl, že nemocnice mají ministerstvu, posléze vládě, předložit také veškeré požadavky na nákup přístrojů. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dostal za úkol s odbory jednat o jejich požadavcích na odměny za práci během epidemie koronaviru nového typu. ČTK potvrdil, že se s nimi sejde a návrh jim představí. Odbory pokyn ministrovi k jednání podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníkové vítají. Zdravotníci by podle ní odměny měli dostat nejpozději ve výplatě v srpnu.

„Bavili jsme se o prevenci, připravujeme kampaň na prevenci boje proti rakovině. Připravuji skupinu na vědu a výzkum,“ popsal Babiš program jednání s 16 řediteli nemocnic, které se odehrálo den po nástupu bývalého náměstka ministra a epidemiologa Romana Prymuly do funkce vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

Koronavirová epidemie postavila podle Babiše před zdravotnictví plno výzev, které vláda musí vyřešit. „Ať to budou vzdělávání sester a lékařů, snížení byrokracie, jejich motivace, investice, přístroje, věda výzkum a prevence. To jsou hlavní nohy, které chci propagovat, jsem přesvědčen, že resort je extrémně důležitý,“ uvedl Babiš.

Vojtěch podle Babiše také slíbil, že bude jednat s odbory o jejich představě odměn. „Slíbil, že s nimi bude jednat, chce tam přijít s nějakým návrhem,“ uvedl Babiš. Ministr zdravotnictví ČTK potvrdil, že návrh odborům představí. „Zdravotníci v první linii, kteří pečovali o covid pozitivní pacienty, musí být odměněni. Ve státních nemocnicích jsem již pokyn k odměnám udělil. Směrem k nemocnicím, na které nemám přímý vliv, mohu jen apelovat, aby také tak učinily, a zajistit, aby měly na odměny dostatek peněz. Řešíme to prostřednictvím kompenzační vyhlášky, v rámci které navýšíme pro poskytovatele zdravotní péče finanční prostředky. Nemocnice tak budou mít na mimořádné odměny za covid-19 dostatek finančních prostředků,“ sdělil ministr.

Babiš také řekl, že je v souvislosti se situací po koronakrizi třeba uzavřít dohodu s ambulantními lékaři a debatovat o požadavcích lékařů s Lékařským odborovým klubem.

Sněmovna v pátek odložila o týden schvalování vládního návrhu zákona, který umožní dát zdravotnickým zařízením náhrady za výpadek příjmů asi 30,5 miliard korun. Opozice požaduje, aby ministerstvo předložilo spolu se zákonem i úhradovou vyhlášku, která přesně určí, kam peníze půjdou. Hotová by podle Žitníkové měla být v polovině června. Přímé náhrady předpokládá ministerstvo 27 miliard korun. Zbytek by poskytovatelé zdravotních služeb měli získat zvýšením objemu hrazených služeb ve druhé polovině letošního roku. Dalších pět miliard korun by mělo jít na odměny zdravotníkům za péči o lidi s nemocí covid-19.

Ministerstvo vyzvalo koncem dubna státní nemocnice, aby daly zdravotníkům mimořádné odměny. Za odběry vzorků až 1500 korun za hodinu, ostatním pečujícím o pacienty s nemocí covid-19 mezi 100 až 500 korun za hodinu podle rizikovosti práce. Podle Žitníkové se to ale mnohde nestalo. V plné výši zdravotníky podle ní odměnily jen čtyři z 12 fakultních nemocnic zřizovaných ministerstvem. V krajích dostali například navíc jen deset až třicet korun k hodinové mzdě navíc. „To nedopovídá objemu práce a riziku, které postupovali,“ řekla ČTK.

Peněz budou na navýšení mít zdravotní pojišťovny podle ní dost i díky navýšení platby za státní pojištěnce. Od července se má zvýšit o 500 korun za měsíc. Do nemocnic by se podle ní měly peníze dostat buď prostřednictvím úhradové vyhlášky, která by určila přímo peníze na odměny zdravotníků, kteří pracovali s nakaženými, nebo formou dotace. „To by bylo jednodušší. Ministerstvo to tak udělalo už v případě příplatku za směnný provoz u lůžka,“ dodala.

Ministerstvo nařídilo nemocnicím omezit péči, která není nezbytná, v polovině března. Do běžného provozu se nemocnice začaly postupně vracet po Velikonocích. Péči omezili také praktičtí lékaři a specialisté, pojišťovny jim kvůli epidemii zavedly nově úhradu za konzultaci s pacientem po telefonu nebo e-mailu. Propad systému veřejné zdravotního pojištění se odhaduje na zhruba 60 miliard do konce roku. Pojišťovny ho budou krýt i z rezerv.

-čtk-