Problematika takzvaných kojeneckých ústavů není černobílá. Výkřiky volající po jejich rušení zapomínají na skupiny dětí, které nelze umístit do pěstounské péče nebo je nechat v biologické rodině. Jde například o děti týrané. Foto: Needpix

Dehonestace a dezinformace. Poslanci zdravotního výboru se zastali kojeneckých ústavů a zkritizovali tažení poslance Juchelky

Takzvané kojenecké ústavy se opět ocitly pod mediální palbou. O dětských centrech se tak lze dočíst, že jsou „ostuda“ nebo dokonce „peklo“. Texty vyvolávají dojem, že v Česku bereme děti chudým rodinám a místo toho je vězníme v ústavní péči, i když by stačila podpora biologické rodiny, případně by se o dítě mohli bez problémů postarat pěstouni. Bohužel se ale zapomíná na to, že jde mnohdy o týrané děti, které vyžadují speciální přístup a zvláštní péči, nemluvě o tom, že v centrech pobývají i děti spolu se svými matkami, které například odvykají drogám. Proti tažení za zrušení kojeneckých ústavů, které vede poslanec za Ano Aleš Juchelka, se ale nyní postavili poslanci zdravotního výboru. Ti by proto chtěli uspořádat společné zasedání se sociálním výborem a přijmout usnesení, které by dětská centra i mediálně bránilo.

 

„Měla jsem spoustu telefonátů dospělých adoptivních lidí a dětí, které teď maturují, a prošly naším zařízením. Ti našli na Seznamu článek s názvem Ostuda jménem kojeňáky neskončí, dokud si je poslanci budou plést se zoo. Takto nazývat to, co dnes máme, je velmi smutné. Objevuje se tam také věta, že neexistují žádné pochybnosti, že pobyt v kojeneckém ústavu poškozuje děti na celý život. To je dehonestace všeho, co se tu za třicet let vytvořilo,“ řekla minulou středu na zasedání sněmovního zdravotnického výboru ředitelka Dětského centra s komplexní péčí a podpůrnou rodinnou terapií při Thomayerově nemocnici Jaroslava Lukešová.

Ta také podtrhává, že kojenecké ústavy de facto neexistují. Centrum v Krči dnes nemá v péči jediného novorozence ani kojence, pobývá zde 11 dětí, matky se 17 dětmi a 22 dětí, u nichž běží trestní řízení v otázce týrání a násilí na dětech. Lukešová přitom upozorňuje, že násilí na dětech je dnes klasifikováno jako zdravotní problém s diagnózou, takže je s dětmi třeba komplexně pracovat. Matky s dětmi pak v Krči mají vyhrazeno osm pokojů a tři byty. „Minulý týden jsem velmi intenzivně diskutovala s panem poslancem Juchelkou, kam jsem byla pozvána. Nevím, jestli jsem ho přesvědčila, ale zaskočilo mě,…

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Problematice rušení ústavní péče pro děti jsme se v minulosti věnovali také zde.

-mk-