Podle vládní zprávy chybí na digitální transformaci peníze a není ani dost zřízených míst pro odborníky, kteří by ji zajistili. Foto: Wikipedie

Návrh zákona o elektronizaci zdravotnictví by mohl být v září

Návrh zákona o elektronizaci zdravotnictví by vláda mohla dostat do konce září. Přijmout by se pak mohl nejdřív v příštím roce. Vyplývá to ze zprávy s hodnocením dosavadního plnění národní strategie elektronického zdravotnictví s opatřeními na roky 2016 až 2020. S výsledky by se měla v pondělí seznámit vláda. Dokument, který vypracovalo ministerstvo zdravotnictví, má ČTK k dispozici.

 

Podle posledních plánů mělo ministerstvo návrh normy předložit do letošního března. Přípravy nabraly zpoždění. Podle zprávy se na zákonu loni ve druhém pololetí pracovalo a na konci roku předlohu dostaly resorty k připomínkám. V únoru vedení ministerstva přesunulo přípravu na Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). „ÚZIS předpokládá předložení návrhu zákona o elektronizaci zdravotnictví vládě do 30. září 2020. Přijetí zákona se pak předpokládá nejdříve v průběhu roku 2021,“ uvádí zpráva.

Vláda v programovém prohlášení píše, že zákon k elektronizaci zdravotnictví a bezpečnému sdílení dat mezi poskytovateli péče připraví. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) před nedávnem řekl, že by norma měla být hotová v tomto volebním období. Volby budou příští rok na podzim.

Podle zprávy patří digitalizace zdravotnictví mezi oblasti, které mají „nejvyšší potenciál pro zlepšení zdraví obyvatel ČR“. Podpořila by reformu zdravotních služeb, přispěla k efektivitě a posílila zájem lidí pečovat o vlastní zdraví, uvedl resort. Podle něj koronavirová epidemie ukázala, že elektronizace je podstatná i pro zvládání krizí.

Zpráva zmiňuje e-recepty či lékový záznam, v němž lékaři a lékárníci mohou vidět, jaké medikamenty pacient dostává. Díky elektronizaci je možné ušetřit za léčiva, odbourávat nadbytečná vyšetření, zkracovat délku pobytu v nemocnici či omezit časté návštěvy v ambulancích, dodalo ministerstvo.

Podle zprávy chybí ale na digitální transformaci peníze a není ani dost zřízených míst pro odborníky, kteří by ji zajistili. Do státní služby se také nedaří experty na informační technologie získat a udržet je v ní. „Tato situace může vyvolat termínové posuny v realizaci záměrů a ohrozit jejich úspěšné dokončení,“ uvádí resort v dokumentu. Poznamenal, že na příští rok a další léta nemá dost peněz na projekt Digitální Česko a že by vláda měla ministerstvu financí uložit, aby rozpočet zdravotnictví posílilo.

Jen částečně se zatím daří budovat Národní zdravotnický informační portál nzip.cz. Zjednodušit by měl přístup ke zdravotnickým službám a údajům. „Základním stavebním kamenem je zveřejňování a odkazování ověřených a garantovaných informací, které jsou autorizovány předními odborníky české medicíny,“ uvádí ministerstvo.

-čtk-