Nedodržování zákona vede k nedostupnosti léků, upozornili poslanci na podvýboru

V nezávislých lékárnách mimo řetězců každodenně stojí před situací, zda lék dostanou nebo nedostanou. Jedná se o portfolio celkem 420 běžných léčivých přípravků. Foto: Pixabay

Zákon se, musí dodržovat v takové podobě, v jaké byl přijat, míní předsedkyně Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny profesorka Věra Adámková. Uvedla to při debatě na červnovém zasedání Podvýboru pro lékovou politiku racionální využití farmakoterapie a přístrojové techniky.  Zatímco někteří poslanci, zástupci lékárníků a části distribuce na podvýboru ostře kritizovali porušování zákona o léčivech a uváděli konkrétní příklady nedostatku léků právě z tohoto důvodu, zástupci státu, tj. ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se hájili tím, že jim do kompetence nespadá hospodářská soutěž a že současné znění zákona o léčivech je nevymahatelné.

 

Schůzi podvýboru svolal jeho předseda Daniel Pawlas, a to na základě „stížností z prostředí farmaceutického průmyslu, lékáren a svazu pacientů“. Sněmovna přijala novelu zákona o léčivech účinnou od 1. 12. 2019 a poslanec Pawlas prý „se znepokojením sleduje, jak se novelizace nedodržuje“.

Pawlas: Nevymáhat zákon znamená akceptovat nedostupnost

Novelou byl zaveden chráněný distribuční systém, který má zajistit bezpečnost dostupnosti léků, dostatečné zásobování lékáren a efektivní soutěž na trhu distribuce a dodávek léků.

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

-red-