Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil rezignaci. Jeho nástupcem je Roman Prymula

Dnes již bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch při rozhovoru pro Zdravotnický deník. Foto: Martin Kovář

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se rozhodl po necelých třech letech odstoupit z funkce. Novinářům dnes řekl, že premiérovi Andreji Babišovi (ANO) už předal rezignaci. Poslancem zůstává. Demisí chce vytvořit prostor pro řešení epidemie nového typu koronaviru, která v posledních dnech nabývá na závažnosti. Počty případů v září strmě rostly a ve čtvrtek překonaly tři tisíce za den. Premiér Andrej Babiš (ANO) ještě dnes odpoledne jmenuje novým ministrem bývalého Adamova náměstka a současného vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymulu.

Adam Vojtěch již před několika dny připustil, že měl trvat na tom, aby se roušky začaly nosit uvnitř znovu povinně už od začátku září. „Dělali jsme všechno pro to, abychom ochránili naše občany před nákazou a troufám si tvrdit, že jsme to v první vlně zvládli velmi dobře,“ uvedl dnes ráno ministr. Je přesvědčen, že udělal pro zvládnutí epidemie maximum. „Nemám se zač stydět,“ řekl. Odchodem chce vytvořit prostor pro „nové řešení epidemie koronaviru, která nás bude dál provázet“.

„Rozhodnutí o své rezignaci mi Adam Vojtěch oznámil v pátek večer,“ vysvětlil odpoledne novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Novým ministrem zdravotnictví se stane vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví a bývalý Adamův náměstek Roman Prymula, Babiš se na tom v neděli dohodl s prezidentem Milošem Zemanem, který ministra jmenuje ještě dnes. „Já jsem se tak včera s panem prezidentem domluvil, že mému návrhu vyhoví tak, abych ho mohl uvést do úřadu v úterý, abychom neztráceli čas,“ řekl Babiš již předtím ČTK. Podle něj bude hlavním úkolem pro nového ministra „krizové řízení“ současné vyhrocené epidemiologické situace.

Vojtěch: podařila se řada změn

Vojtěch na ranní tiskové konferenci řekl, že za jeho éry se podařila řada změn ve zdravotnictví dokončit nebo nastartovat. Z věcí, které se mu za necelé tři roky ve funkci podařily, jmenoval zahájení elektronizace zdravotnictví, reformu psychiatrické péče nebo budování sítě urgentních příjmů v nemocnicích. Podařilo se podle něj také zastavit úbytek zdravotních sester nebo vrátit význam dohodovacímu řízení mezi zdravotními pojišťovnami a jednotlivými segmenty zdravotní péče, ve kterém se rozdělují prostředky z veřejného zdravotního pojištění.

Vojtěch nakonec poděkoval premiérovi, že mu dal důvěru řídit resort zdravotnictví. Babiš  ministra v posledních měsících opakovaně kritizoval, již dříve uvedl, že od května neřeší epidemii vláda, ale zodpovědnost nese ministerstvo zdravotnictví. Nicméně dnes před novináři Babiš Vojtěcha za jeho práci v čele ministerstva pochválil. „Je to slušný, pracovitý a mladý muž, který nechtěl již dál pracovat pod tak obrovským tlakem,“ dodal.

Opozice: viníkem je i premiér

Opozice k odchodu ministra zdravotnictví vyzývala kvůli nezvládnutí epidemie opakovaně. Šéf ODS Petr Fiala ČTK napsal, že v osobě ministra Vojtěcha odchází premiérův oblíbenec. „Který toho ale ve funkci dokázal jen velmi málo. Jako ministr se v otázce pandemie zkompromitoval už v lednu, kdy se vysmíval všem upozorněním. Jeho odchod přichází s osmiměsíčním zpožděním,“ uvedl. Od Babiše očekává, že nového ministra navrhne rychle, aby zabránil dalším zmatkům.

Šéf lidovců Marian Jurečka na twitteru Vojtěchovo rozhodnutí ocenil. „Myslím, že jeho krok byl logickým vyústěním situace posledních týdnů. Nicméně destabilizace na ministerstvu zdravotnictví je problém posledních měsíců,“ napsal ČTK Jurečka. Odchody odborníků z ministerstva a týmů pracujících na zvládání epidemie podle Jurečky dopadají i na Babiše. „Ten často do práce ministra zasahoval a takový stav není nikdy dlouhodobě udržitelný. V této krizové době je destabilizace na tak klíčovém resortu velmi špatnou zprávou,“ dodal. Za nutné považuje, aby nový ministr nebyl loutkou premiéra, ale odborník a manažer, který dokáže situaci řešit.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že se Vojtěch zřejmě od Babiše dozvěděl, že svou práci už nechce dělat. „Situace je vážná, ministr zdravotnictví ji nezvládal a Andrej Babiš před volbami něco udělat musel. Hlavním viníkem ale zůstává premiér, který 23. března řekl, že na sebe bere plnou politickou odpovědnost. Tu nevyvodil,“ uvedla na twitteru. Také podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska nese veškerou odpovědnost Babiš. „Dokud bude premiérem, je úplně jedno, kdo bude za ANO ministrem zdravotnictví,“ uvedl.

Místopředseda STAN Petr Gazdík míní, že Babiš potřeboval najít viníka. „A nějakou oběť své vlastní neschopnosti řešit koncepčně krizové situace,“ napsal na twitteru.

Maďar: Dal na názor odborníků

Podle epidemiologa Rastislava Maďara byl Vojtěch jedním z nejlepších porevolučních ministrů zdravotnictví. Dal na názor odborníků, jen měl problém jej prosadit ve vládě, řekl ČTK Maďar, který byl po odchodu náměstka Romana Prymuly jedním z klíčových odborníků, jenž ministrovi v době epidemie radil. Po neshodách spojených se zaváděním povinnosti nosit roušky chystané s ohledem na zahájení školního roku ale koncem srpna odešel.

„Pandemie způsobila, že se musel věnovat akutní situaci, která je bezprecedentní, ale přesto si většinu času vedl dobře a dokázal ustát obrovský tlak,“ uvedl Maďar. Ve funkci řešil podle něj také mnoho dalších věcí nesouvisejících s koronavirem, které čekaly dlouhou dobu ještě z mandátů minulých ministrů. „Otázkou teď je, jestli dostane rezort zdravotnictví v této kritické situaci jiného schopného ministra. Je to totiž klíčové pro celou zemi a naskočit na rozjetý vlak nebude jednoduché,“ dodal epidemiolog.

Adam Vojtěch byl ve volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2017 zvolen poslancem v Jihočeském kraji jako nestraník za hnutí ANO, do funkce ministra zdravotnictví za hnutí ANO byl jmenován v prosinci 2017. Se svými dvěma roky a devíti měsíci se stal třetím nejdéle sloužícím ministrem zdravotnictví samostatné ČR, hned po Leoši Hegerovi z TOP 09 (bez tří dnů tři roky) a Svatopluku Němečkovi z ČSSD (dva roky a deset měsíců).

Vojtěch se oblasti zdravotnictví věnoval již před svým působením jako ministr. Od června 2014 byl tajemníkem na ministerstvu financí, kde se zabýval financováním a organizací zdravotnictví a působil také jako poradce předsedy hnutí ANO Andreje Babiše pro zdravotnictví. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a mediální studia na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

-čtk-

Aktualizováno 21.9.2020, 13:27 hod