Úterý, 11. května, 2021

V domovech pro seniory testy ukázaly asi 14 procent nakažených, v některých 30 procent. Někde ale není nákaza prakticky vůbec

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V domovech pro seniory a dalších zařízeních je po prvním kole testů nakažených novým koronavirem 14 procent lidí z několika tisíc testovaných. V některých je to až 30 procent, někde nákaza prakticky není. Na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví to včera řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Povinnost pravidelně testovat klienty i zaměstnance asi 1500 lůžkových zařízení sociálních služeb uložila vláda na začátku listopadu. Zpozdilo se ale dodání testovacích sad.

 

V těchto zařízeních žije asi 100.000 klientů a podobný počet je zaměstnaného personálu. Podle ministra je tam situace lepší, než to před testy vypadalo. „Aby bylo možné považovat za průkazné, musí proběhnout dvě nebo tři kola testování,“ uvedl. Opakovat se mají po pěti dnech, později už jen u zaměstnanců.

Za říjen a první polovinu listopadu se tam nakazilo kolem 10.000 lidí, většina byla odhalena ještě před začátkem testování. V domovech pro seniory se nákaza objevila už na jaře, někde onemocněly i desítky klientů. V některých se personál s klienty z obavy ze zavlečení nákazy uzavřel v objektu a neodcházel domů. V současné době je problémem zejména nakažený personál, někde pomáhají dobrovolníci, jinde i armáda.

Vysoká nemocnost v domovech pro seniory a podobných zařízeních byla důvodem zavedení plošného nasazení antigenních testů. Původně byl začátek testování naplánován na středu 4. listopadu, někde se začalo až o týden později. Podle vyjádření ministra zpoždění nákupu a rozvozu testovacích sad způsobila nutnost vyjednat smlouvy se zdravotními pojišťovnami, které testy platí. Zároveň ministerstvo předložilo změnu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která to do budoucna usnadní.

Celkem se zatím nakoupily dva miliony těchto antigenních testů. Na rozdíl do dosud používaných testů PCR se nemusí vyhodnocovat v laboratoři a výsledek je známý do 15 minut. V obou případech se odebírá vzorek výtěrem z nosohltanu.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY