Středa, 25. května, 2022

Covid-19 byl vloni druhou nejčastější příčinou smrti, ukazují oficiální data ČSÚ

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Covid-19 byl vloni podle včera představených oficiálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) druhou nejčastější základní příčinou úmrtí. Podlehlo mu 10.539 lidí, tedy více než osm procent zemřelých. U dalších zhruba 6.700 osob přispěl k jejich dřívějšímu úmrtí. Celkem v loňském roce zemřelo přes 129.000 lidí, o 15 procent více než předloni. Z roku na rok se přitom roční úhrn zemřelých podle ČSÚ běžně mění jen o nízké jednotky procent. Covid se vyskytl mezi deseti nejčastějšími příčinami úmrtí již ve středním věku.

Covid-19 vloni podstatně promluvil do statistiky zemřelých v ČR. Ačkoli se podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) mění při meziročním srovnání počet zemřelých o nízké jednotky procent, vloni zemřelo podle aktuálně zveřejněných dat o patnáct procent lidí více než v roce 2019. Statistici zaznamenali celkem 129 289 úmrtí.

Nejvíce se v ČR umírá na onemocnění srdce, na ně v loňském roce spadá jedna třetina všech úmrtí (19.171). Druhou nejčastější příčinou smrti se však stal právě covid-19. „Ten byl určen jako základní příčina smrti u 10,5 tisíce zemřelých. Tedy u 8 procent ze všech úmrtí,“ řekl včera novinářům předseda ČSÚ Marek Rojíček. Na pomyslné třetí místo covid odsunul jinak obvykle druhé mozkové příhody se 7,6 tisíci zemřelými. Čtvrté místo zaujalo selhání srdce (6,7 tisíce zemřelých), páté pak zhoubný nádor plic (5,3 tisíce).

Podíly zemřelých na vybrané příčiny smrti v jednotlivých měsících roku z ročního úhrnu zemřelých na danou příčinu. Zdroj: ČSÚ
Komplikované případy validoval panel 112 klinických expertů „Základní příčina úmrtí je definována jako onemocnění nebo zranění, které iniciovalo chorobný řetězec stavů přímo vedoucích ke smrti,“ vysvětlil Rojíček. Vedle zmíněných 10.539 úmrtí přímo v důsledku nákazy covid-19 zhoršila nemoc zdravotní stav a přispěla k dřívějšímu úmrtí u dalších 6.696 osob. Celkem tedy v přímé nebo nepřímé souvislosti s covidem-10 zemřelo 17.235 lidí. Jde o konečná oficiální čísla, s nimiž bude Česká republika nyní pracovat i v mezinárodním srovnání. Data pro posouzení příčiny úmrtí poskytují Listy o prohlídce zemřelého, které byly validovány proti zdravotnické dokumentaci pacientů a proti datům v Informačním systému…

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit