Úterý, 28. září, 2021

Výsledky farmaprůmyslu: Pfizer skoro zdvojnásobil tržby, zisk Johnson & Johnson vzrostl o 73 procent

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Farmaceutické firmy odstartovaly výsledkovou sezónu. Jejich tržby i čisté zisky rostou o desítky procent, k čemuž mnohým pomohly prodeje vakcíny proti koronaviru. Americká skupina Pfizer hlásí výrazné zlepšení celoročního výhledu. Daří se také společnostem Johnson & Johsnon nebo AstraZeneca.

Americká farmaceutická skupina Pfizer utržila za druhé letošní čtvrtletí bezmála 19 miliard dolarů (asi 407 miliard korun). To skoro dvojnásobek než ve stejném období loňského roku, přesněji tedy nárůst o 92 procent. Vyplývá to z oznámení kvartálních výsledků, s nímž Pfizer přišel v uplynulém týdnu.

Z výkazů vyplývá, že obřím dílem se na tak rapidním nárůstu tržeb podílely prodeje vakcíny proti viru SARS-CoV-2. Na ně za druhý kvartál připadala skoro polovina veškerých tržeb společnosti. Pfizer odhaduje, že jen za očkovací látku proti koronaviru v tomto roce vyinkasuje asi 33,3 miliardy dolarů. Očekává, že za celý rok 2021 na trh dodá 2,1 miliardy dávek.

Pfizer: Vakcíny zařídily skoro polovinu tržeb

Ale i bez započítání tržeb z vakcíny proti koronaviru prodeje Pfizeru o deset procent vzrostly. „Druhé čtvrtletí bylo nepřehlédnutelné hned v několika směrech. Nejviditelnější je rychlost a efektivnost, s jakou jsme ve spolupráci se společností BioNTech byli schopni pomoci očkovat celý svět proti koronaviru,“ uvedl v doprovodném vyjádření k výsledkům Albert Bourla, výkonný ředitel Pfizeru.

Podle něho se dá očekávat, že i bez započtení prodejů vakcíny Comirnaty (komerční označení vakcíny proti SARS-CoV-2 z dílny firem Pfizer a BioNTech, pozn. red.) bude Pfizer schopen dosáhnout průměrného ročního tempa růstu tržeb nejméně na úrovni šesti procent. Takového výsledku chce Bourla dosáhnout v následujících čtyřech letech.

Americké farmaceutické skupině se ve druhém kvartále podařilo rovněž zvýšit čistý zisk a také zisk připadající na jednu akcii. Čistý zisk přesáhl 5,5 miliardy dolarů (bezmála 118 miliard korun), a byl tak meziročně o 59 procent vyšší. Prakticky stejným tempem vzrostl i zisk na akcii.

Německá farmaceutická společnost BioNTech, s níž Pfizer spolupracuje na vývoji, výrobě a distribuci vakcíny proti koronaviru, své kvartální výsledky teprve oznámí. Mělo by se tak stát v pondělí 9. srpna.

Johnson & Johnson rostl díky zdravotnickým přístrojům

Své kvartální výsledky zveřejnil také další americký výrobce vakcíny proti koronaviru, společnost Johnson & Johnson. Za druhé čtvrtletí utržil 23,3 miliardy dolarů (skoro 500 miliard korun), což představuje meziroční zvýšení o 27,1 procenta. Čistý zisk pak meziročně stoupl o více než 73 procent na 6,28 miliardy dolarů. To je v přepočtu kolem 135 miliard korun.

Na rozdíl of Pfizeru ale Johnson & Johnson za svůj úspěch nevděčí vakcínám proti koronaviru, nýbrž prodejům zdravotnických přístrojů. Jen za ně utržil necelých sedm miliard dolarů (přibližně 150 miliard korun), což je o bezmála 60 procent více než ve stejném období loňského roku.

„Naše druhé čtvrtletí ukázalo, že Johnson & Johnson má diverzifikované portfolio, které bylo taženo silným růstem prodejů zdravotnických přístrojů, ale i spotřebitelskými zdravotnickými výrobky a farmaceutickým byznysem,“ uvedl v tiskovém prohlášení k výsledkům Alex Gorsky, výkonný ředitel společnosti. „Jsem hrdý na našich 136 tisíc kolegů, kteří těmto výsledkům pomohli,“ dodal.

Johnson & Johnson má portfolio diverzifikované nejen z produktového, ale i z geografického hlediska. Dařilo se mu zvyšovat tržby jak na americkém trhu, tak na trzích zahraničních s tím, že tento růst byl ve všech případech prakticky rovnoměrný.

AstraZeneca přísně odděluje vliv prodejů vakcíny proti SARS-CoV-2

Rovněž třetí výrobce vakcíny proti SARS-CoV-2, britsko-švédská společnost AstraZeneca, oznámil, jak se mu ve druhém letošním čtvrtletí finančně dařilo. Celkové tržby stouply meziročně o 31 procent na 8,22 miliardy dolarů (asi 176 miliard korun). Bez započtení příjmů z vakcín proti koronaviru však AstraZeneca utržila jen 7,33 miliardy dolarů (asi 157,2 miliardy korun).

Čtvrtletní zisk na akcii AstraZenece klesl o 27 procent, za celé první pololetí byl ale o 37 procent vyšší. „AstraZeneca zaznamenala další čtvrtletí ve znamení silného růstu, a to díky vyšší výkonnosti ve všech druzích léčivých přípravků napříč všemi regiony. Zejména se dařilo v oblasti onkologických léků nebo přípravků pro léčbu respiračních onemocnění,“ uvedl v tiskovém prohlášení k výsledkům Pascal Soriot, výkonný ředitel AstraZeneky.

Celoroční tržby společnosti by pak měly vykázat růst lehce nad 20 procent s tím, že AstraZeneca do svého výhledu nezahrnuje dopad prodejů vakcíny proti koronaviru. „AstraZeneca si je i nadále vědoma rizik a nejistot, která jsou spojena s prodejem vakcín proti koronaviru, včetně potenciálního dopadu objevení zcela nového léků na Covid-19, který je v klinické fázi vývoje,“ uvedla AstraZeneca v prohlášení.

Petr Musil

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY