Čtvrtek, 27. ledna, 2022

Vojtěch chce s Anticovid týmem nové vlády probrat pandemický zákon

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) chce v pátek ráno s Anticovid týmem budoucí vlády probrat další osud pandemického zákona. Bavit se budou i o naplněnosti nemocnic a omezování plánované a zbytné zdravotní péče. Ministr, který je kvůli nákaze koronavirem v izolaci, to řekl včera novinářům na online tiskové konferenci. Také s politiky a odborníky nominovanými koalicemi Spolu (ODS, TOP 09 a ČSSD) a PirSTAN bude jednat přes videohovor. Naplánované jsou každý týden na páteční ráno.

Podle Vojtěcha je pravděpodobné, že diskutovat se bude i o situaci v nemocnicích. Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v minulých dnech uvedl, že by bylo vhodné, aby ministerstvo plošně omezilo péči v nemocnicích, která není nezbytná. Podle Vojtěcha to ale není potřeba.

„Znovu jsem prověřil, že není nutnost zakazovat plošně elektivní péči. Musí to vycházet z reálné situace v krajích. Měli bychom to řešit na místní úrovni, na úrovni konkrétních nemocnic,“ dodal Vojtěch. Rozdíly mezi kraji jsou podle něj stále poměrně výrazné. Zatímco okresy Cheb a Sokolov v Karlovarském kraji mají za týden méně než 400 případů na 100.000 obyvatel, moravské okresy Šumperk, Olomouc nebo Kroměříž více než 1700.

„Chtěl bych otevřít i téma pandemického zákona, který má účinnost do konce února. Myslím, že by měla být prodloužená,“ uvedl ministr vlády v demisi. Dosud opoziční koalice minulý týden oznámila, že s pokračováním pandemického zákona počítá. Chce jeho novelizaci.

Pandemický zákon umožňuje ministerstvu zdravotnictví a krajským hygienickým stanicím vydávat rozsáhlejší restrikce proti šíření covidu-19, než mohly bez něj. Mimořádná opatření musí podle předpisu předem nebo nejpozději do 48 hodin od vyhlášení schválit vláda. Než vešel zákon v platnost na konci února letošního roku, byl pro přísnější protiepidemická nařízení potřeba nouzový stav. Ten vláda opět vyhlásila před týdnem.

Odcházející koalice se s nastupující neshodne v otázce povinného očkování. Vojtěchovo ministerstvo připravuje vyhlášku, v níž od března povinnost nařídí lidem nad 60 let a vybraným profesím, třeba policistům, hasičům nebo zdravotníkům. „Vyhláška o povinném očkování se připravuje. Bude dána do procesu k vydání ve sbírce zákonů v příštím týdnu,“ řekl Vojtěch. Nový ministr ji podle něj bude moci snadno zrušit, podle končící vlády je to ale správná cesta. „Myslím, že je na místě, abychom tento krok udělali,“ dodal.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY