Čtvrtek, 7. července, 2022

Chybu v předčasných penzích záchranářů Sněmovna teď asi neopraví

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Sněmovna vládní novelou o důchodech příbuzných pěstounů pravděpodobně neopraví zákonnou možnost předčasné penze pro zdravotnické záchranáře. Sociální výbor dnes nepodpořil pozměňovací návrhy poslanců hnutí ANO, které chybu v důchodovém zákonu odstraňují. Ministerstvo práce a sociálních věcí slibuje, že brzy předloží vlastní novelu, která se bude týkat zejména předčasných důchodů lidí pracujících v náročných profesích. Sněmovní plénum bude hlasovat o podobě předlohy zřejmě v červenci.

Předčasná penze pro záchranáře byla schválena v minulém volebním období. Ustavení ale obsahuje chybu a tuto možnost tak nelze využít. Sociální výbor se dnes neshodl na stanovisku k úpravě Milana Brázdila (ANO), který pochybení opravuje a týká se penzí členů výjezdových skupin a operátorů středisek zdravotnické záchranné služby a záchranářů horské služby. Prakticky to znamená, že plénum tento návrh s největší pravděpodobností neschválí. Výbor pak přímo nedoporučil přijetí obdobné úpravy Jiřího Maška (ANO), která zahrnuje rovněž členy jednotek hasičů, operátory středisek hasičů a policie a členy policejních zásahových jednotek.

Náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Dana Roučková uvedla, že úpravu důchodů lidí v náročných profesích chce ministerstvo předložit vládě do konce června, nyní dokončuje vypořádání připomínek. Sněmovna by se mohla předlohou zabývat v úvodním kole podle ní začátkem září. Brázdil ale namítl, že schvalování novely se nemusí stihnout tak, aby byla účinná od příštího roku. „Tady se jedná jen o to, aby byl platný zákon realizovatelný,“ hájil Brázdil svůj pozměňovací návrh. Podle předsedy výboru Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) se vláda zavázala k tomu, že problém do konce roku vyřeší.

Předloha ve vládním znění předpokládá, že příbuzní pěstouni, kteří se o dítě začali starat před koncem minulého roku a dostávali za to odměnu od státu, nebudou muset za dobu péče platit důchodové a zdravotní pojištění. Pěstounství by se u nich zařadilo mezi takzvané náhradní a vyloučené doby a zohlednilo by se při výpočtu penze. Zdravotní odvody by pak posílal stát. Pro nové pěstouny z rodiny či z řad blízkých by osvobození od odvodů platilo až dva roky od převzetí dítěte.

Předloha reaguje na změny v pěstounské péči účinné od ledna. Do konce loňska dostávali všichni dlouhodobí pěstouni od státu odměnu, která se považovala za příjem a platily se z ní odvody. Od letoška mají odměnu jen cizí pěstouni, které zprostředkoval úřad. Nezprostředkovaným příbuzným či blízkým pěstounům stát poskytuje příspěvek, u něhož důchodové a zdravotní pojištění není. Novela má tento nesoulad zpětně od ledna napravit.

Výbor se dnes postavil záporně k pozměňovacímu návrhu Lucie Šafránkové (SPD), podle kterého by se náhradní doba týkala všech nezprostředkovaných pěstounů. Řešení navrhované vládou pokládá Šafránková za diskriminační.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY