Čtvrtek, 7. července, 2022

Výpovědi je připraveno podat téměř 3.000 slovenských lékařů

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Slovensko má před sebou další velký problém. Téměř 3.000 lékařů deklarovalo, že pokud vláda nezačne řešit slovenské zdravotnictví, dají výpověď. V roce 2011 už samotná výpověď necelých 2.000 lékařů znamenala vyhlášení nouzového stavu. „Slovensko zažívá zavírání nemocničních oddělení a ambulancí pro nedostatek zdravotníků. Přesto řešení odlivu zdravotníků ze strany ministerstva zdravotnictví ani vlády nepřicházejí. Jako lékaři s odpovědností za své pacienty na to nemůžeme nečinně přihlížet,“ říká Peter Visolajský, předseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ). LOZ vyhlásilo na jaře letošního roku stávkovou pohotovost v reakci na situaci ve zdravotnictví a vyzývá vládu k okamžitému řešení svých požadavků.

Těch téměř 3.000 deklarací k výpovědím lékařů však podle něj není zdaleka konečný stav. „I přesto, že v roce 2011 jsme měli podobný počet vysbíraných deklarací, na Slovensku pracovalo v té době více lékařů i sester. Jsme dokonce svědky toho, že nás v nemocnicích oslovují zdravotní sestry, které se chtějí k lékařům přidat,“ konstatuje Peter Visolajský.

Lékař by měl léčit, ne bojovat s politiky

V posledních dnech zaznívají v médiích zprávy, jak se kvůli nedostatku zdravotníků zavírají nemocniční oddělení. „Pokud je omezen chod oddělení v odlehlém koutě Slovenska, je to varovný signál. Ale jak máme nazvat takzvané „dočasné“ zavření oddělení k léčbě rakoviny v Národním onkologickém ústavu v centru Slovenska?“ ptá se Peter Visolajský. Situace je podle něj natolik vážná, že lékaři, kteří ještě zůstali, se rozhodli jednat a dnes má LOZ ve svých požadavcích podporu velké většiny lékařů univerzitních, fakultních a některých menších nemocnic.

„Nerozumíme, proč okolní státy – Česká republika, Maďarsko a také Polsko, stabilizovaly své zdravotníky a řeší jejich problémy, zatímco slovenské vlády dělají přesný opak. Slovenské zdravotnictví neřeší a s lékaři jen bojují. My lékaři jsme se rozhodli zůstat na Slovensku, protože chceme slovenské pacienty léčit a ne neustále bojovat s politiky,“ poznamenává Peter Visolajský.

Jak dodává, navzdory snaze LOZ a absolvování již nesčetného množství setkání s ministerstvem zdravotnictví a několika setkáních s představiteli vlády, poslouchají neustále jen sliby a řešení nepřicházejí. „Naše zdravotnictví však již není ve stavu, že bychom měli čas na sliby, potřebuje zásadní řešení. Ale ty ze strany vlády nepřicházejí. Enormní počet prohlášení o připravenosti podat výpovědi lékařů znamená, že pokud vláda nezačne řešit slovenské zdravotnictví, dojde na podzim letošního roku vysoce pravděpodobně k hromadným výpovědím lékařů. Nadále zdůrazňujeme, že časový limit nedáváme vládě my, ale přetížený neřešený systém, který pro pacienty přestává fungovat,“ tvrdí Visolajský.

Požadavky lékařů jsou jasně zformulovány a žádají, aby se řešily následující problémy: Systémové řešení mezd nemocničních sester a nemocničních lékařů, reflektující situaci v zemích V4; Systém financování nemocnic, aby nebylo nuceno léčit pod náklady; Podpora lékařských fakult, aby mohly produkovat více kvalitních slovenských lékařů a reforma následného vzdělávání lékařů; Poměrné zvýšení personálního a prostorového zabezpečení v nemocnicích na těch odděleních, které mají převzít zdravotní péči o pacienty ze zrušených oddělení či nemocnic tzv. „Optimalizací sítě nemocnic“.

-bre-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY