Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek předpokládá, že například ve zdravotnických zařízeních nebo zařízeních sociální péče teploty budou vyšší, než ty minimální, které navrhuje vláda. Foto: Pixabay

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje snížení minimální teploty pro práci

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje v reakci na energetickou krizi snížení minimálních povolených teplot v pracovním prostředí. Návrh změny nařízení o ochraně zdraví při práci v pondělí projedná vláda. Například pro řidiče osobních vozidel, pracovníky montážních linek nebo pokladní by měla teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách by měla klesnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.

„Hlavním důvodem návrhu je revidovat právní rámec ve vztahu k požadavkům na minimální teplotu na pracovišti s ohledem na současnou situaci, kdy v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině dochází k omezování a přerušování dodávek zemního plynu, kdy se předpokládá další nárůst a přetrvávání energetické krize,“ uvedlo v důvodové zprávě ministerstvo.

Současné stanovené teploty pocházejí z roku 2010. „Je to teplota, pod kterou nesmí nikdo jít. Jestli jde na vyšší teplotu, vůbec v tom není problém,“ uvedl ke snížení teplot ve čtvrtek ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Podle něj ministerstvo návrh konzultovalo s hygieniky a srovnávalo s jinými zeměmi. Podle Válka se doporučené teploty dlouho neměnily, nereflektují tak třeba globální oteplování.

„Předpokládám, že řada zařízení, kde jsou například staří pacienti, ležící pacienti, senioři v domovech důchodců, bude mít prostě vyšší teplotu,“ doplnil ve čtvrtek ministr. Změna by pak vstoupila v platnost dnem vyhlášení nového nařízení vlády.

To stanoví například limity pro hluk, prach či vibrace, ale také právě teplo či chlad. Pro různé třídy práce práce stanoví jak minimální, tak maximální teplotu. Změnu ministerstvo navrhuje u práce kategorie 1, tedy vsedě s minimální celotělovou aktivitou, a kategorie 2a vsedě s lehkou manuální prací rukou. U kategorie 1, kam spadá kancelářská, administrativní nebo laboratorní práce, navrhuje pokles z dosud minimální teploty 22 na 18 stupňů. U kategorie 2a, kam spadají například řidiči osobních vozidel, pokladní nebo montáž lehkých dílů, může teplota klesnout z 18 na 16 stupňů. Záleží ještě na způsobu ventilace a tepelném odporu oděvu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu kvůli energetické krizi už v srpnu navrhlo také zvláštní vyhlášku, podle které by se v případě výpadku dodávek plynu snížila teplota vytápění veřejných prostor. Například v centrálně vytápěných obývacích pokojích nebo kancelářích se má teplota snížit na 18 stupňů, ve školních učebnách na 19 stupňů.

Teploty stanovené podle třídy práce:

Třída práce*Minimální teplotaNávrh minimální teplotyMaximální teplota
I20 °C18 °C27 °C
IIa18 °C16 °C26 °C
IIb14 °Cbeze změny32 °C
IIIa10 °Cbeze změny30 °C
IIIb10 °Cbeze změny26 °C
IVa10 °Cbeze změny24 °C
IVb10 °Cbeze změny20 °C
V10 °Cbeze změny20 °C

*definice třídy práce dle vlivu mikroklimatických podmínek:

Teplota v sanitárních zařízeních:

ZařízeníDosud platná minimální teplotaNavrhovaná minimální teplota
Šatny20 °C18 °C
Umývárny22 °C19 °C
Sprchy25 °C19 °C
Záchody18 °C15 °C

Zdroj: materiál pro jednání vlády

-čtk-