Ilustrační foto: Evropská unie, 2020

Rezervační systém testování a očkování proti covidu přebírá slovenská firma ve ztrátě

Rezervační systém, přes který se lidé objednávají na očkování a testování na covid, bude od dubna spravovat slovenská firma Garsius. V tendru ministerstva zdravotnictví porazila jediného protikandidáta – stávajícího provozovatele centrálního rezervačního systému, ostravskou firma Reservatic. Slovenská firma zvítězila díky tomu, že nabídla nižší cenu. Informoval o tom Deník N, který ale upozorňuje i na to, že se firma Garnius potýká s ekonomickými problémy.

Dosavadní dodavatel požadoval měsíčně 873 000 korun, pozdější vítěz tendru 523 000 korun. „Za své služby může od českého státu inkasovat během čtyř let až 50 milionů (kromě měsíčního paušálu může jít i o další ad hoc práce),“ uvedl Deník N.

Vítězná firma se podle jeho zdrojů potýká s ekonomickými problémy. V roce 2021 její ztráta činila přes 55 000 eur (zhruba 1,3 milionu korun), loni se prohloubila na více než 119 000 eur (přibližně 2,8 milionu korun). Garsius má také záporný vlastní kapitál (minus 59 000 eur, v přepočtu přibližně 1,4 milionu korun) a podle posledních dostupných finančních dokumentů dluží přes 242 000 eur (téměř šest milionů korun).

Ztráta firmy není pro ministerstvo problém

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že tyto skutečnosti nejsou z hlediska zákona o veřejných zakázkách relevantní. „Zadavatel hodnotil celkem dvě cenové nabídky, přičemž na základě hodnocení vybral ekonomicky nejvýhodnější nabídku s nejnižší nabídkovou cenou bez DPH za plnění veřejné zakázky. Nabídka vybraného dodavatele splnila všechny podmínky zadavatele uvedené v zadávací dokumentaci,“ sdělil mluvčí úřadu Ondřej Jakob.

Podle majitele firmy Garsius Ladislava Dedíka je společnost navzdory své špatné finanční situaci schopná své závazky plynoucí z české zakázky zvládnout.

Garsius původně vyvíjel plánovací a manažerský systém pro potřeby Dedíkovy postprodukční firmy Studio727, zaměřené na vizuální efekty. Nyní firma poskytuje svůj systém na Slovensku například nemocnicím ve skupině Agel či Národnímu ústavu dětských chorob. V Česku podle veřejně dostupných informací zajišťuje základní rezervační moduly pro několik menších nemocnic, například v Boskovicích nebo Blansku. „Řešíme kompletní chod a řízení nemocnic, vakcinace je jen malá část funkcionality našeho systému,“ uvedl Dedík. Věří tomu, že s pomocí vlastních zdrojů a zakázek se mu podaří firmu opět dostat do černých čísel.

Rezervační systém provozovala od roku 2021 společnost Reservatic. Přes její systém si lidé mohou vybírat termíny očkování proti covidu, antigenního nebo PCR testování nebo podávání monoklonálních protilátek. „Z pohledu výsledku výběrového řízení dala společnost Garsius takovou cenu, že bychom to za takové podmínky nebyli schopni dodat. Ale ke konkurenci bych se aktuálně nerad vyjadřoval,“ uvedl jednatel firmy Reservatic Jiří Kubica.

ČTK