Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) se rozhodlo proplatit dotace z Integrovaného regionálního operačního programu na projekty Krajské zdravotní, které byly dříve kráceny kvůli údajným chybám v zadávání veřejných zakázek. Nové posouzení MMR prokázalo, že krácení dotace bylo neoprávněné. Krajské zdravotní tak nyní budou dotace proplaceny v plné výši 800 milionů korun.

Centrum pro regionální rozvoj a MMR původně rozhodlo o krácení dotací ve výši 10 %, což představovalo snížení dotace o přibližně 80 milionů korun.

Rozhodnutí se týkalo tří klíčových projektů:

  • výstavby nového pavilonu J s operačními sály v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem v hodnotě téměř 1,4 miliardy korun, kde dotace měla činit 500 milionů korun,
  • výstavby nového pavilonu Emergency v nemocnici v Děčíně, kde šlo o dotaci ve výši 150 milionů korun,
  • výstavby nového pavilonu Emergency v nemocnici v Chomutově, kde se taktéž jednalo o dotaci ve výši 150 milionů.

Krajská zdravotní se proti původnímu rozhodnutí o krácení dotace bránila podáním námitek a následnými správními žalobami. Na základě rozhodnutí Městského soudu v Praze, které následně potvrdil Nejvyšší soud, byla dotčená rozhodnutí MMR zrušena z důvodu nepřezkoumatelnosti. MMR tak bylo povinno provést nové posouzení původního opatření, a po detailním přezkoumání všech podkladů a námitek Krajské zdravotní dospělo k závěru, že Centrum pro regionální rozvoj nezjistilo skutkový stav správně a dostatečně, a proto opatření o krácení dotace bylo shledáno neoprávněným.

Důvodem původního krácení dotace byly podle tiskové zprávy Krajské zdravotní údajné chyby při zadávání veřejných zakázek spočívající v tom, že byly poptávány stavební práce současně s dodávkami vybavení, které je pevně spojeno se stavbou, a dále že v zadávací dokumentaci byly stanoveny údajně nepřiměřené požadavky na prokázání profesní způsobilosti, ekonomické a technické kvalifikaci uchazečů. Krajská zdravotní však své požadavky odůvodnila a doložila jejich nezbytnost a přiměřenost vzhledem ke složitosti a rozsahu zakázek.