Se zveřejněním podrobností o své rakovině ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) vůbec neváhal. V podcastu Perspektivy zdraví vysvětlil, že tím chtěl motivovat lidi k účasti na screeningu a zároveň ochránit zdravotníky, kteří o něj pečovali.
Ministr Válek v podcastu mimo jiné popsal, jak resort podporuje screeningová vyšetření. „Rozpustili jsme vyšší stovky milionů na posílení screeningových center, která dělají screeningovou kolonoskopii, a jasně jsme nastavili parametry, včetně toho, že by člověk měl mít zhruba čtyřikrát za život screeningovou kolonoskopii,“ řekl Válek.
Nebát se kolonoskopie
Dlouhodobým cílem podle něj je, aby kolonoskopie přestala být vnímána jako vyšetření, ze kterého je třeba mít strach. „Já jsem na kolonoskopii byl a čeká mě další, kontrolní. A dneska už to není takové vyšetření, jak si ho pamatujeme historicky. Je to vyšetření, které se dělá v lokální anestesii a u něhož pacient vlastně nemá žádné nepříjemné pocity,“ popsal Válek. A dodal: „Nepříjemná je jen příprava, ale zase zhubnete, což je pozitivní. Vyšetření ale de facto není žádný stres.“

Úsilí praktických lékařů, ale i podnikatelských svazů, by podle ministra mělo být soustředěno ke snaze dostat na screeningové kolonoskopie násobně větší počet lidí. „Protože to je jediné screeningové vyšetření, tam zachytíme ne nádor, ale prekancerózy (změny buněk a tkání, které mohou přejít ve zhoubný nádor – pozn. red.), polypy,“ zdůraznil ministr.
Jedním ze zásadních témat podcastu se stalo téma loni zavedeného screeningu karcinomu prostaty, který je nejčastějším zhoubným nádorem u mužů a u kterého je vysoká mortalita – až 30 procent. Ten je podle Vlastimila Válka úspěšný. „Po roce od zavedení pochopitelně nelze očekávat stoprocentní úspěšnost. S tím systémem se musí smířit urologové, praktičtí lékaři a další účastní. Musí se s ním seznámit a realizovat ho. Nicméně nárůst je velký a podařilo se zachytit spoustu pacientů.,“ uvedl.
Vstoupit do systému
V tomto směru se ostatně sám ministr Válek snažil jít i osobním příkladem. „Tím, že jsem byl jedním z těchto pacientů, veřejně jsem to řekl a nijak jsem se netajil se svou diagnózou a s tím, co se dělo, tak to řadě lidí pomohlo a řadu lidí to nějak nasměrovalo,“ řekl ministr a se smíchem dodal, že mu nepsali ani tak muži, jako spíše jejich manželky a dcery děkující za to, že jejich manželé nebo otcové konečně screening podstoupili.
Válek ocenil, že po jeho veřejném odhalení, čím si zdravotně prošel, skutečně poměrně výrazně narostl počet záchytu časných nádorů bez metastáz a bez postižených uzlin, které jsou radikálně odstranitelné a u nichž je pravděpodobnost pětiletého přežití téměř stoprocentní.
„Je potřeba si říct, že nádory prostaty jsou opravdu pomalu rostoucí, podobně jako třeba nádory ledvin. Takže u nich nejde o dny, týdny nebo měsíce. Jde o to, aby pacient do systému vstoupil. Takže když dostane termín na magnetickou rezonanci za měsíc, za dva nebo za tři, a termín na operaci za dva nebo za tři měsíce, nic se neděje,“ dodal Válek.
Mohlo by vás zajímat
Když šel on, půjdu taky
Řadu lidí může podle Válka osobní příklad veřejně známé osoby skutečně posílit a stimulovat v odhodlání screening také podstoupit. „Když on tam šel, tak já tam teda taky půjdu. Proto si myslím, že by to veřejně známé osoby měly dělat,“ řekl.
On sám prý se zveřejněním detailních informací o svém zdravotním stavu vůbec neváhal. Krom možné pozitivní motivace lidí ke screeningu zmínil i to, že kdyby jako vicepremiér a ministr takové informace veřejně nesdělil, vystavoval by personál nemocnice pokušení. „Vystavovat ho tomu, že tam novináři budou něco zjišťovat. Vlastně jsem úplně odstínil tu nemocnici, že de facto nikdo ani nevěděl, kde mě léčí a kde mě operují… A to je, myslím si, správné, protože zdravotník má mít klid, a klid mají mít i pacienti a celá nemocnice,“ uzavřel Vlastimil Válek.

Veřejnou prezentaci ministrova onemocnění ocenila i přednostka Onkologické kliniky FN Královské Vinohrady Renata Soumarová, která s ministrem Válkem v podcastu Perspektivy zdraví vystoupila. „Když má ve veřejném prostoru někdo odvahu vystoupit s tím, že onemocnění prodělal a podstoupil léčbu, víme, že to má velmi pozitivní efekt. Konkrétně třeba u rakoviny prsu ve své době způsobila obrovský boom pacientek, které šly na mamografii nebo genetické vyšetření, Angelina Jolie,“ uvedla Soumarová jako příklad. A dodala: „Takže já si myslím, že je pan ministr statečný, a děkuji mu za to, že některé pacienty určitě motivoval k tomu, aby do screeningu vstoupili.“
Doktorovi se lže těžko
Ministr v podcastu popsal také to, jak vůbec zjistil, jakým zdravotním neduhem trpí. „Šlo to strašně rychle. Ke konci prázdnin jsem měl vyšší hladinu PSA (prostatický specifický antigen – pozn. red.). A samozřejmě jsem se bál, takže se naplánovalo kontrolní PSA… Pak mě ale chytlo slepé střevo, odvezli mě do nemocnice a bylo mi hodně ouvej. Akutní slepé střevo mi odoperovali a tím pádem jsem měl úplně jiné starosti,“ popsal Válek s tím, že se tím stanovení diagnózy oddálilo.
Podle výsledků následné magnetické rezonance bylo ale Válkovi hned jasné, jak na tom je. „Jsem radiolog. Oni mi sice něco vykládali, ale já jsem věděl, co to je a jak je to velké. Doktorovi se těžko ‚maže med kolem huby‘, když to vidí. Pokud v sobě ale udržíte racionalitu lékaře, víte, že šance, že to dobře dopadne, je strašně velká,“ vyprávěl Válek.
Chcete se dozvědět, jak co ministr Válek při léčbě zažíval, zda kolegům-lékařům mluvil do práce, nakolik byl spolupracujícím pacientem a jaké následky měla jeho snaha co nejrychleji se vrátit do práce? Podívejte se na náš podcast.