Domácí péče by měla při stárnutí populace a zkracování hospitalizací nabírat na síle. Zdravotní pojišťovny ovšem vzhledem ke své ekonomické situaci plánují pro příští rok spíše reálné úhrady snižovat. Dokážou plátci a zástupci poskytovatelů domácí péče najít při v rámci dohodovacího řízení o úhradách pro příští rok společnou řeč?

Domácí péče si, podobně jako další poskytovatelé zastoupení v dohodovacím řízení, vyslechla na prvním jednání s plátci nepříjemné zprávy.

„Zdravotní pojišťovny informovaly o nedostatku finančních prostředků a prohlubujícím se deficitu v hospodaření zdravotních pojišťoven. Jejich zástupci sdělili, že jsou vázáni mandátem, který jim dalo pro dohodovací řízení jejich vedení, a to, že náklady na zdravotní služby v roce 2026 nesmí překročit výdaje v roce 2025. Což dle vyjádření zástupců zdravotních pojišťoven znamená, že budou moci po zohlednění předpokládaných nových nákladů a zohlednění nárůstu nákladů na stávající zdravotní služby nabídnout smluvním poskytovatelům v roce 2026 o cca 3-4 % nižší úhradu než v roce 2025. Konkrétní návrh úhrad pro rok 2026 nebyl ze strany zdravotních pojišťoven zatím předložen, jednoznačně však zaznělo, že návrh pro rok 2026 bude z jejich strany restriktivní,“ přiblížila Zdravotnickému deníku prezidentka Asociace domácí péče a koordinátorka tohoto segmentu poskytovatelů Ludmila Kondelíková.

Potenciál v nových oblastech

Faktem ovšem je, že právě domácí péče je službou, po níž poptávka jedině poroste. Jedním z faktorů je stárnutí populace a snaha o posun k ambulantním a terénním službám, a to jak v sociální, tak zdravotní péči. Ruku v ruce s tím jde i zkracování hospitalizací a posilování jednodenní péče, která by tak velmi uvítala právě partnera v podobě adekvátně připravené domácí péče.

„Home care (tj. domácí péče, pozn. red.) s jednodenní péči ztratily kontakt, který dnes znovu hledáme. Je to složité, protože řada z nich je taková lepší sociální péče. My bychom pro jednodenní chirurgie, ortopedie a další potřebovali speciálně vyškolené sestry, což dnes bohužel není. Máme ale signály, že by se do toho někteří rádi začali zapojovat,“ řekl na nedávné konferenci na půdě sněmovního zdravotnického výboru předseda Asociace poskytovatelů jednodenní péče na lůžku Dalibor Štambera.

Zůstává tak otázkou, zda by zejména v oblasti domácí péče neměla být na prvním místě debata o kvalitě a dostupnosti péče odpovídající poptávce.

Mohlo by vás zajímat

4 požadavky domácí péče

A jak věc vidí samotní zástupci domácí péče? Podle slov koordinátorky Ludmily Kondelíkové do dohodovacího řízení pro rok 2026 vstupují s následujícími požadavky:

  1. Zdravotní pojišťovny musí ve svých finančních plánech pro 2026 počítat s nárůstem objemu hrazené domácí zdravotní péče, a to v důsledku zkracování hospitalizací, vyšší poptávky ošetřujících lékařů, pacientů a jejich blízkých po tomto typu péče, jakož i s ohledem na změny právních předpisů, které zakotvují u vybraných poskytovatelů sociálních služeb nově povinnost zajistit pro své klienty i ošetřovatelskou zdravotní péči, což se bude dít i prostřednictvím agentur domácí zdravotní péče.
  2. Je třeba napravit nedostatečnou úhradu materiálových výkonů v tomto roce, tj. výše úhrady zdravotnického materiálu od zdravotních pojišťoven musí odpovídat skutečným cenám, za které agentury domácí zdravotní péče zdravotnický materiál nakupují. Úhrada materiálových výkonů s hodnotou bodu pod 1 Kč je neakceptovatelná.
  3. Úhradové mechanismy musí být zjednodušeny a nastaveny tak, aby nedocházelo k tomu, že agenturám domácí péče, které pečují o ošetřovatelsky náročné pacienty, bude ze strany zdravotních pojišťoven krácena úhrada.
  4. Budeme trvat na bonifikacích, které motivují poskytovatele přebírat do péče ošetřovatelsky náročné pacienty.