Kvalita a bezpečí zdravotní péče nejsou pouze pojmy z legislativy, ale každodenní výzvy, kterým zdravotnická zařízení čelí. Jak je systematicky řídit? Jak se připravit na akreditaci? A jak sladit bezpečnost pacientů i zaměstnanců v době zvyšujícího se tlaku na zdravotnictví? Odpovědi nabídne XVI. mezinárodní výroční odborná konference Spojené akreditační komise (SAK), která proběhne 19. a 20. května 2025 v Praze.

Organizátoři na konferenci očekávají více než 200 účastníků z celé České republiky – z nemocnic, záchranných služeb, státních institucí i odborných společností. Kapacita akce je ale omezená a v tuto chvíli zbývá jen posledních několik volných míst. Registrovat se lze online prostřednictvím webových stránek SAK.

Inspirace napříč systémem

„Bezpečí pacientů a pracovníků zdravotnictví je základním předpokladem kvalitní péče. Letos jsme do programu zařadili témata, která reflektují nejen legislativní rámec, ale především realitu každodenního provozu. Záměrně propojujeme odborníky z různých typů zařízení, institucí i profesí,“ uvádí ředitel SAK David Marx.

Program konference je rozdělen do několika tematických bloků, které pokrývají jak strategické otázky bezpečí, tak praktické přístupy řízení kvality. „Naším cílem není jen teorie, ale praktická inspirace. Účastník si z konference odnese konkrétní přístupy, které může aplikovat ve svém zařízení – od řízení dokumentace přes přípravu na akreditaci až po prevenci násilí na pracovišti,“ doplňuje Marx.

Mezi přednášejícími se mimo jiné objeví

  • MUDr. Zdenka Němečková Crkvenjaš, MBA (předsedkyně Výboru pro zdravotnictví PSP ČR)
  • doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. (primátor hl. města Prahy)
  • Ing. Zdeněk Kabátek (ředitel VZP)
  • MUDr. Barbora Macková (ředitelka Státního zdravotního ústavu)
  • MUDr. Tomáš Boráň (ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv)
  • MUDr. Petr Kolouch, MBA, LL.M. (ředitel ZZS hl. m. Prahy).

Široké spektrum témat

Hlavními tématy konference budou vztah kvality zdravotní péče a veřejného zdraví, právní rámec používání zdravotnických prostředků, optimalizace sítě nemocnic s důrazem na bezpečí pacientů, výzvy pro zdravotnické záchranné služby, problém aktivního střelce ve zdravotnickém zařízení nebo aktuální vývoj v oblasti omezovacích prostředků. Účastníci se mohou těšit také na kazuistiky, diskuse i konkrétní návody, jak zlepšit procesy a kulturu bezpečí.

Z odborných vystoupení vybíráme:

Mohlo by vás zajímat

  • Prevence napadení zdravotníků s využitím virtuální reality – FN Plzeň
  • Psychosociální intervence a podpora zdravotníků – VFN, NCONZO
  • Kyberbezpečnost v nemocnicích i ve výjezdech ZZS – VFN, ZZS LK, ZZS ÚK
  • Dobrovolnictví ve zdravotnictví – Ministerstvo zdravotnictví ČR
  • Portál řízené dokumentace a digitální transformace v nemocnicích – Penta Hospitals
  • Jednodenní lůžková péče z pohledu bezpečí pacienta – Nemocnice AGEL Prostějov

Speciální blok bude věnován biomedicínskému inženýrství, včetně slavnostního křtu knihy Historie biomedicínského inženýrství v ČR a přednášek odborníků z IKEM, KKN, ÚHKT nebo Masarykovy univerzity.