Česká mládež se méně často opíjí, zároveň ale propadá kouzlu energetických nápojů. A ty jsou často vstupní branou do světa dalších závislostí. Navíc způsobují nebezpečné maskování opilosti. Upozornili na to experti na odborném semináři Společně pro zdravější Česko, který se konal ve Sněmovně.

Ekonomické náklady českého státu spojené s konzumací alkoholu jsou odhadovány na 40 až 60 miliard korun ročně. Dopady na společnost jsou ale podle expertů mnohem tíživější. „Vyčíslit, kolik nás stojí alkohol v Česku, vlastně nelze. Protože nás krom velmi vysokých nákladů stojí i naše zdraví a životy,“ řekla na semináři (více si o něm přečtěte zde) ve Sněmovně Dagmar Dzúrová z think tanku Ministr zdraví a zároveň zástupkyně institutu SYRI. Současně upozornila, že Češi stále celosvětově patří mezi největší konzumenty alkoholu ve věkové skupině nad 15 let. Což je dáno jeho širokou dostupností a tím, že je společností jeho konzumace tolerována. Až na výjimky, jako je pití u těhotných žen.

Absurdita přípitků na zdraví

„Alkohol je krom špatného zdravotního stavu také jedním z nejvíce rizikových faktorů předčasných úmrtí. Ročně kvůli konzumaci alkoholu v Česku zemře kolem 7 tisíc lidí,“ řekla Dzúrová. Dodala, že průměrný věk dožití naší populace by se prodloužil o 1,5 roku, pokud by bylo zmíněných 7 tisíc úmrtí eliminováno. „Navíc má česká populace kvůli vysoké míře konzumace alkoholu více chronických onemocnění. A kvůli tomu daleko hůř zvládá zdravotní krize, což ukázala i pandemie covidu,“ zdůraznila.

„Navzdory alarmujícím údajům přetrvává v české společnosti vysoká tolerance ke konzumaci alkoholu a nízké povědomí o jeho dopadech na zdraví. Děti vyrůstají v prostředí, kde je pití alkoholu považováno za normu. Symbolické přípitky na zdraví tak stojí v ostrém protikladu k realitě. Alkohol zdraví systematicky ničí, a to i v malých dávkách,“ poznamenala dále na semináři.

Mladé láká alkohol stále méně

Opatrný optimismus ohledně mladé generace vnesl do debaty Michal Kalman z Univerzity Palackého v Olomouci, který je hlavním řešitelem HBSC studie v České republice. Tedy rozsáhlého výzkumu vycházejícího z údajů o chování téměř dvou milionů školáků (11, 13 a 15letých) napříč Evropou. „Když sleduji naše data, jsem poměrně pyšný na to, jak se české děti chovají. Chtějí žít zdravě, nechtějí devastovat své zdraví alkoholem, tabákem ani drogami. Vypadá to, že se české děti chtějí zdravě stravovat, chtějí se hýbat a sportovat. A na sociálních sítích se pohybují mnohem bezpečněji a zdravěji než dospělá populace,“ uvedl Kalman.

Že je nadměrná konzumace Čechů extrémní zátěží pro stát – po zdravotní i finanční stránce – se shodli účastníci panelové diskuse. Zleva Dagmar Dzúrová z think tanku Ministr zdraví, Michael Fanta z Centra ekonomických a tržních analýz, hlavní řešitel HBSC studie v ČR Michal Kalman, poslankyně Renáta Zajíčková, předseda správní rady think tanku Racionální politiky závislostí Jindřich Vobořil, prezidentka mezinárodní neziskové organizace Movendi International Kristína Šperková a předsedkyně Asociace poskytovatelů adiktologických služeb Helena Gherasim. Foto: Jakub Němec

Michal Kalman poté na datech ilustroval, že u českých dětí a dospívajících do 15 let v posledních letech výrazně klesá míra užívání nejen alkoholu, ale i tabáku. Zatímco čeští chlapci, kteří mají v nízkém věku zkušenosti s kouřením, preferují klasické cigarety, dívky dávají přednost elektronickým. Velmi výrazný pokles je u nejmladší generace zřejmý i v rekreačním užívání marihuany. „V roce 2002 experimentovalo s marihuanou 27 % dívek a 35 % chlapců, v roce 2022 už jen 15 % dívek a 17 % chlapců,“ upřesnil Kalman.

Nebezpečí má jméno energetické nápoje

Na vzestupu je podle dat ze studie HBSC naopak konzumace energetických nápojů. „U dívek došlo v posledních letech (srovnání let 2018 a 2022, novější data zatím nejsou známa – pozn. red.) dokonce k dvojnásobnému zvýšení rizikového konzumování energetických nápojů,“ upozornil Kalman. Dodal, že v roce 2022 konzumovalo energetické nápoje rizikově 22 % chlapců a 15 % dívek. „Důvodem je i to, že – zjednodušeně řečeno – tam, kde dřív byly reklamy na alkohol, jsou dnes reklamy na energetické nápoje, podtrhl.“

Konzumace alkoholu a dalších návykových látek spolu přitom úzce souvisí. „Čím více pijí děti energetické nápoje, tím je u nich větší riziko, že se budou opakovaně opíjet,“ upozornil Kolman. A dodal, že toto riziko roste dramaticky. „Pokud se dítě jednou opije a přidá k tomu tabák a energetický nápoj, opakovaná opilost se u něj zšedesátinásobí,“ varoval.

Varovné souvislosti

Na další nebezpečí v této souvislosti upozornila i předsedkyně Asociace poskytovatelů adiktologických služeb Helena Gherasim. „Energetické nápoje obsahují vysoké množství kofeinu a stimulantů, zatímco alkohol je depresant. A kombinace těchto dvou látek může způsobovat takzvané maskování opilosti. To znamená, že člověk, který vypije energy drink a dá si k tomu alkohol, se ve finále cítí být mnohem méně opilý, než ve skutečnosti je. A bude mnohem častěji vstupovat do rizikovějších aktivit,“ vysvětlila.

Gherasim také upozornila na obecně méně známé souvislosti alkoholu se vznikem různých nemocí – například osteoporózy, Alzheimerovy choroby a různých typů psychóz nebo demencí. Zmínila také veřejnosti téměř neznámou nebezpečnost kombinace alkoholu s různými často užívanými běžnými léky na alergie nebo na ředění krve.

Mohlo by vás zajímat